ПРОТЕСТИ У МЈАНМАРУ НЕ ПРЕСТАЈУ: Демонстранти на улицама и данас, мањине излазе са захтевима

Танјуг

20. 02. 2021. у 11:28

ПРОТЕСТИ због пуча у Мјанмару се не смирују, демонстранти су изашли на улице и данас, а међу њима су припадници етничких мањина, писци, песници и радници који су јединствени у захтеву окончања војне владавине и пуштања државне саветнице Аунг Сан Су Ћи и других цивилних лидера из притвора, преноси Ројтерс.

ПРОТЕСТИ У МЈАНМАРУ НЕ ПРЕСТАЈУ: Демонстранти на улицама и данас, мањине излазе са захтевима

Фото: ЕПА

Агенција наводи да се неколико хиљада демонстраната окупило у северном граду Мичина, где су полиција и војници последњих дана користили силу и гумене метке за разбијање протеста, а велики број људи је поново марширао некадашњом престоницом Баган, као и у Патхеину и Мандалају, где су писци и песници одржали марш, а касније су и железничари протестовали.

Ројтерс преноси да је прва жртва протеста, двадесетогодишња Мија Тве Тве Каинг која је упуцана прошле недеље када је полиција почела да растерује демонстранте користећи бојеву муницију, јуче преминула у болници, а данас су демонстранти, углавном млади, у Јангону носили венце и положили цвеће током спомен церемоније поводом њене погибије.

Војска Мјанмара саопштила је и да је један полицајац подлегао повредама задобијеним током протеста.

Ке Јунг, омладински лидер, припадник националне мањине Нага и организатор данашњег протеста мањина у Јангону, рекао је за Ројтерс да демонстранти такође захтевају федерализацију државе, као и да неке мањинске странке сумњају у посвећеност Су Ћи циљевима федерализације, али да је сада време да се сви противници војске уједине.

САД, Британија, Канада и Нови Зеланд најавиле су ограничене санкције усмерене на војне вође, које би укључивале забрану путовања и замрзавање њихове имовине, а и Јапан и Индија придружили су се западним земљама тражећи брзу обнову демократије у Мјанмару.

У уторак је портпарол војске рекао на конференцији за новинаре да су санкције очекиване, а војни лидер генерал Мин Аунг Хлаинг већ је био под санкцијама западних земаља након војне акције у Мјанмару из 2017. године у протеривању муслиманске мањине Рохинџа..

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)