СИ ОБЈАСНИО БАЈДЕНУ КАКО СТОЈЕ СТВАРИ: Сукоб Кине и Америке би био катастрофалан за цео свет
ПРЕДСЕДНИК Кине Си Ђинпинг, у разговору са америчким лидером Џозефом Бајденом, изјавио је да би сукоб две државе представљао катастрофу за цео свет.
Фото: ЕПА
Према речима Сија, сарадња је једини избор у билатералним односима Пекинга и Вашингтона.
„Кинеско-америчка сарадња одговара како САД, Кини, тако и целом свету. Сукоб Кине и САД би сигурно био катастрофалан за обе земље и за цео свет“, преноси Централна телевизија Кине речи Сија.
Он је нагласио да, без обзира на различите погледе на нека питања, стране треба да решавају несугласице на бази узајамног поштовања и да теже да избегавају погрешне калкулације и осуде.
Председник Кине је указао да Пекинг и Вашингтон треба да сарађују у глобалној борби против пандемије, у опоравку светске економије, да подржавају регионални мир и стабилност.
„У садашњој ситуацији, Кина и САД, као сталне чланице СБ УН имају посебну међународну одговорност и обавезу. Државе треба да прате трендове, заједно обезбеђују мир и стабилност у Азијско-пацифичком региону, дају историјски допринос у осигурању мира и стабилности у целом свету“, закључио је он.
Си је позвао Вашингтон да поштује кључне интересе Кине и покаже уздржаност када се тиче питања Тајвана, аутономне области Синђанг и Хонгконга.
Ово је био први разговор два председника, након што је Бајден званично постао председник САД.
(Спутњик)
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)
У балистичком ракетном нападу на Димону, град на југу Израела, повређено је 47 људи, који су запослени у болници. Већина повреда је узрокована шрапнелима, према израелској служби за хитне случајеве Маген Давид Адом. Димона се налази око 13 километара од нуклеарног истраживачког центра Негев.
21. 03. 2026. у 21:44 >> 22:08
Коментари (1)