ЛЕД ОСТАЈЕ, АЛИ ПОЧИЊЕ ДА СЕ ТОПИ: Теме првог телефонског разговора Путина и Бајдена оне о којима ће се тешко постићи компромис

Б. Влаховић - дописник из Москве

27. 01. 2021. у 22:39

ТЕЛЕФОНСКИ позив новог америчког председника Џозефа Бајдена руском председнику Владимиру Путину у уторак предвече, вратио је трачак наде да ће почети процес нормализација односа две велесиле.

ЛЕД ОСТАЈЕ, АЛИ  ПОЧИЊЕ ДА СЕ ТОПИ: Теме првог телефонског разговора Путина и Бајдена оне о којима ће се тешко постићи компромис

Фото АП

Оптимизам је подгрејан и одлуком да се продужи Договор о стратешком офанзивном оружју, Нови СТАРТ, који је потписан још 2010. године и који се налазио под претњом прекида. Путин и Бајден су изразили задовољство што је постигнут договор да се тај документ продужи још на пет година.

Али у Москви су свесни да отопљавање односа неће бити ни брзо ни лако, јер Вашингтон не одустаје од својих добро познатих ставова о Украјини и гасоводу "Северни ток-2", а сада су тим спорним питањима додали и хапшење опозиционара Алексеја Наваљног.

После честитке Бајдену, Путин је казао да би нормализавција односа између Русије и САД била у интересу обе земље и целог света када се зна посебна одговорност великих сила за безбедност и стабилност у свету. У то спада и могућности сарадње у борби против пандемије вируса корона.

Разговарало се и о америчком једностраном напуштању Договора о отвореном небу, затим о иранском атомском програму, нормализацији ситуације у Украјини, као и о руској иницијативи да се одржи самит сталних чланица Савета безбедности ОУН. У Кремљу су оценили да је разговор Путина и Бајдена био отворен.

Песков: Рано је

СВИ разговори о ресетовању односа између Русије и САД нису укорењени у стварности, изјавио је јуче новинарима портпарол Кремља Дмитриј Песков. "Нису још створени услови за ресетовање односа", рекао је Песков.

По традицији после оваквих разговора у Вашингтону истичу како је њихов председник потврдио "чврсту позицију" о одређеним спорним питањима. И Бајден је имао потребу да то каже, како му се не би замерило да попушта Путину, што се у САД доживљава као највећи грех.

Свет се раслојава, нестаје средњи слој

ЈЕДАН од највећих проблема који мучи скоро све земље је раслојавање становништва на мали број супербогатих и све већи број сиромашних. Тај проблем је пандемија вируса корона само заоштрила. Да невоља буде већа, смањује се број оних које зовемо "средњи слој" и који даје стабилност друштву, казао је јуче руски председник Владимир Путин обраћајући се први пут после 2009. године Форуму у Давосу, који се ове године одржава виртуелно.

Путин сматра да је садашња ситуација у свету слична оној тридесетих година прошлог века - расте популизам и левих и десних радикалних снага.

- Пређашњи модели и инструменти економског развоја преживљавају кризу - казао је Путин и као позитивни пример смањења броја сиромашних навео Кину, али и Русију где се такође смањио број сиромашних у последње 22 године. - Пре две деценије у Русији је било 64 милиона сиромашних, сада их је око пет милиона.

Путин је истакао да је глобализација помогла да се богате велике америчке и европске компаније. Он је додао да интернет корпорације већ конкуришу са државама. Упозорио је и на цензуру коју самовољно уводе власници интернет корпорација, што је било видљиво недавно у САД.

Што се тиче односа Русије и Европе, Путин је подсетио на речи покојног немачког канцелара Хелмута Кола да су Русија и Европа природни савезници.

Портпаролка Беле куће Џеин Псаки је казала да је Бајден потврдио чврсту подршку суверенитету Украјине. Осим тога, Бајден је поновио старе оптужбе - да је Русија награђивала убице америчких војника у Авганистану, да се мешала у председничке изборе у САД 2020. године - и на крају додао тровање Наваљног и сукобе полиције са демонстрантима прошле суботе.

Русија је већ раније демантовала све те америчке оптужбе.

Председник Комитета за међународне односе Савета федерације Константин Косачов је оптимистички казао да разговор Путина и Бајдена показује да је могућ дијалог међу лидерима двеју земаља. Косачов је оценио да је то био врло важан разговор.

ЧОМСКИ: САД - ВОДЕЋА ТЕРОРИСТИЧКА ДРЖАВА

КАО што не можете натерати републиканску руљу да призна да су избори изгубљени, не можете ни либералне америчке интелектуалце натерати да признају да су САД водећа терористичка држава, рекао је Ноам Чомски (92), амерички писац и филозоф у свом интервјуу за Раша тудеј.

Фото: Printskrin

- Чињеница је да су током читаве своје историје САД водиле агресивни рат против некога - рекао је Чомски набрајајући од Регановог такозваног "рата против тероризма", што је заправо било обрачунавање Вашингтона с "отпором америчком тероризму у централној Америци, а такође и у јужној Африци", преко тврдње да су САД Нелсона Манделу сматрале терористом све до 2008. године и рата против Никарагве, па све до Кубе која је "још једна жртва САД" и која је претрпела вишедеценијску блокаду и сталну америчку кампању да се подрије њена влада и изазове устанак.

Владимир Батјук, руководиоц Центра војно-политичких истраживања Института за проучавање САД и Канаде, назвао је разговор Путина и Бајдена "позитивним сигналом", али би било прерано рећи да ће доћи до радикалних промена у односима.

Фото Д. Дозет

Али остаје чињеница да је мало ко веровао да ће само недељу дана после инаугурације Бајден разговарати са Путином, као и да ће се продужити Договор о офанзивном наоружању.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ: Заборавите тенис какав сте знали, биће дибидус другачији! Ево како ће се убудуће одвијати