ВЕЛИКИ МИГРАНТСКИ КАРАВАН КРЕНУО КА АМЕРИЦИ: Надају се топлом дочеку од Бајдена, ситуација постаје хаотична (ФОТО/ВИДЕО)

Танјуг

17. 01. 2021. у 07:58

НЕКОЛИКО хиљада миграната из Хондураса кренуло је ка Сједињеним Америчким Државама, а велика група њих већ је прешла у Гватемалу.

ВЕЛИКИ МИГРАНТСКИ КАРАВАН КРЕНУО КА АМЕРИЦИ: Надају се топлом дочеку од Бајдена, ситуација постаје хаотична (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Мигранти се надају да ће им новоизабрани амерички председник Џо Бајден бити наклоњенији, позивајући га да испуни обећања и поништи одлуке одлазеће администрације које се односе на имиграциону политику.

У саопштењу групе за заштиту права миграната „Људи без граница“ наводи се да мигранти очекују топлији дочек Бајденове администрације.

Према проценама званичника Гватемале, у Америку се упутило око 9.000 миграната из Хондураса, а међу њима има и жена и деце.

Полиција на контролним пунктовима постављеним дуж аутопута, како у Хондурасу, тако и у Гватемали, тражила је лична документа, али није покушала да заустави мигранте.

​На снимцима се виде мигранти како носе заставу Хондураса и скандирају док прелазе границу на контролном пункту Ел Флоридо на територију Гватемале.

​Бежећи од сиромаштва, насиља банди и последица природних катастрофа, мигранти намеравају да преко Мексика уђу у САД.

- Кренула сам пешице, без новца. Богу хвала што смо већ у Гватемали, а сада идемо у САД - изјавила је новинарима 40-годишња Агустина Родригес, пренео је АФП.

Гватемала, Хондурас, Салвадор и Мексико, међутим, колективно предузимају безбедносне и мере на пољу јавног здравља због пандемије вируса корона да би спречили неовлашћени прелазак границе.

Званичници Мексика рекли су у четвртак да су о миграцији разговарали са Бајденовим кандидатом за саветника за националну безбедност Џејком Саливеном и покренули могућност примене програма сарадње за развој северне Централне Америке и јужног Мексика, као одговор на економску кризу изазвану пандемијом и недавним ураганима у региону.

Прошлог месеца власти Хондураса зауставиле су караван пре него што је стигао до границе Гватемале.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.

28. 01. 2026. у 07:48

ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)

ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)

КАТАСТРОФАЛНО невреме које је погодило југ Италије изазвало је незапамћену штету, а најкритичније је на Сицилији, где се у граду Нишемију урушио чак четири километра дуг део литице. Због клизишта је више од хиљаду људи хитно евакуисано, јер је клизиште буквално однело земљу испод кућа.

27. 01. 2026. у 11:26

Коментари (0)

ПОБЕДА ЗА ПЕРФЕКТНУ ГРУПНУ ФАЗУ: Импресивни наступи тобџија најављују напад на европску круну!