ОГЛАСИО СЕ ДИРЕКТОР ТВИТЕРА: Нисмо имали другог избора, него да блокирамо Трампа
ГЛАВНИ извршни директор Твитера Џек Дорси изјавио је да је забрана америчког председника Доналда Трампа на тој друштвеној платформи након прошлонедељног насиља на Капитолу била "исправна одлука", али да представља опасан преседан.
Фото: Депоситпхотос
- Овакви потези нас деле, ограничавају потенцијал за објашњавање, искупљење и учење. Али постављају преседан за који осећам да је опасан:. Моћ коју појединац или корпорација имају над делом глобалног јавног дијалога - поручио је Дорси.
Твитер је прошле недеље уклонило кориснички профил Доналда Трампа на коме је имао 88 милиона пратилаца због ризика од даљег насиља Трампових присталица на Капитолу.
Забрана је подстакла критике неких републиканаца да је тиме угушено председниково право на слободу говора. Немачка канцеларка Ангела Меркел упозорила је да би о потенцијалним ограничењима слободног говора требало да одлучују законодавци, а не приватне компаније.
Дорси је у објави додао и како није поносан на забрану те да она представља пораз промовисања здраве комуникације. Неколико година, уназад Твитер је увео мере попут ознака, упозорења и ограничења дистрибуције како би смањили потребу да се одређени садржај у потпуности уклоне са њихове друштвене платформе. Дорси је казао како те мере могу да допринесу плодоносном разговору и смање утицај порука на лоше понашање.
Портпарол Снеп чета је најавио како ће и они трајно уклонити Трампов профил. У изјави је навео како је та компанија одлучила трајно да забрани профил "у интересу јавне сигурности", и да је забрана утемељена на Трамповим покушајима ширења дезинформација, говора мржње и потицања на насиље.
Трампу су суспендовани и профили на Фејсбуку и Јутјубу, а Дорси је коментарисао да су ти појединачни потези друштвених медија били међусобно охрабривани, али да "нису били координисани.
Препоручујемо
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
СПАС У 10 СЕКУНДИ: Како сами себи можете да помогнете у случају срчаног удара
ИНФАРКТ је један од најчешћих узрока изненадне смрти, и то све чешће код младих особа.
29. 01. 2026. у 07:41
Коментари (0)