ИРАН НАПАДА АМЕРИКУ ПОСЛЕ БАЈДЕНОВЕ ИНАУГУРАЦИЈЕ? Бивши шеф Мосада открио како ће изгледати удар!
ДВОЈЕ бивших шефова Мосада и бивши шеф Савета за националну безбедност тврде да Иран до сада није успео да се освети за смрт Касема Солејманија и да ће вероватно предузети неку акцију након инаугурације изабраног америчког председника Џоа Бајдена, наводи извештај "The Jerusalem Post".
Фото: Принтскрин
Бивши директор Мосада Шабтај Шавит приметио је да је убиство врхунског нуклеарног научника Техерана Мохсена Фахризадеа у новембру био "двоструки ударац против иранске војне активности на Блиском истоку" и да тренутни командант снага "Кудс" Исмаил Гани није на истом нивоу као и његов претходник. Шавит је приметио да "стрпљењу Иранаца нема краја":
- Морамо узети у обзир да ће они одговорити. Чекаће прилику да нападну веома важну мету.
Бивши директор Мосада, Дани Јатом, заузврат је сугерисао да се "Кудс" није опоравио од Сулејманијеве смрти и сумња да ће се икада опоравити.
Бивши шеф Савета за националну безбедност и генерал-мајор Гиора Еиланд претпоставља да ће се било акција Техерана догодити тек након што Бајден преузме дужност.
- Неће заборавити да узврате. Можда тајминг неће бити док преговарају са Американцима. Било би глупо да изврше напад током преговора само зато што имају прилику. Али они су врло паметни људи, не можете их потценити - рекао је он.
- Ова освета мора имати највећи утицај на непријатеља и стећи највећу подршку исламског света - изјавио је он, а пренео "Mehr News".
Како је у суботу известио "The Jerusalem Post", Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) припремају се за потенцијални напад Ирана.
Ирански министар спољних послова Џавад Зариф раније је твитовао да "израелски агенти-провокатори" припремају напад на САД и упозорио одлазећег америчког председника Доналда Трампа да буде "опрезан због могуће замке" након што је председник САД оптужио Техеран да стоји иза ракетног напада на америчку амбасаду у Багдаду 20. децембра.
Дан уочи годишњице Солејманијеве смрти, Зариф је обећао да Техеран "неће мировати" док људе који су одговорни за његово убиство не изведе пред лице правде.
Као одговор, Техеран је покренуо ракетне нападе на две америчке војне базе у Ираку - базу Ајн ал-Асад и ваздушну базу Ербил - нападе који су потом довели до трауматичних проблема код 100 америчких војника.
Прошле недеље је начелник Генералштаба иранских оружаних снага генерал-мајор Мохамад Бакери поновио да не постоји "датум истека" за освету Сулејманијевим убицама, рекавши да је америчко повлачење са Блиског истока неизбежно.
Дана 3. јануара 2020. године, на генерала Исламске револуционарне гарде (ИРГЦ), Касема Сулејманија, команданта снага "Кудс", извршен је атентат у америчком удару дроном док је његов аутомобил напуштао Међународни аеродром у Багдаду, што је потез који је директно одобрио одлазећи амерички председник Доналд Трамп.
(Sputnik International)
Препоручујемо
ТУРЦИ КРЕНУЛИ У НАПАД: У току је операција за заузимање кључног града на северу Сирије
04. 01. 2021. у 14:45
ОСВЕТА ЗА СОЛЕЈМАНИЈА: Иран приказао како ће ракетама напасти Америку! (ВИДЕО)
02. 01. 2021. у 21:45
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РАМПА ОД ТРАМПА ЗА МАКРОНА: Дипломатски скандал на помолу, Вашингтон спрема невиђени ударац Паризу
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе разматрају одлагање, или чак блокирање, именовања следећег француског амбасадора у Вашингтону, што је потез без преседана који прети да продуби јаз између два дугогодишња савезника, наводе четири извора упозната са ситуацијом.
29. 07. 2026. у 19:12
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда
НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.
24. 07. 2026. у 16:00
МАСОВНО ЗАТВАРАЊЕ ПЛАЖА У ЦГ: Вода опасна за купање, амбуланте пуне болесне деце - и на Словенској плажи забрањено купање
НА НЕКОЛИКО популарних плажа у Црној Гори уведена је забрана купања након што су анализе показале да морска вода није безбедна.
30. 07. 2026. у 16:55 >> 18:54
Коментари (0)