НАПАД НА ЛАВРОВА ИЗ АМЕРИКЕ: Помпео оптужује руског министра, сеју хаос па траже кривца у Русији
АМЕРИЧКИ државни сектретар Мајк Помпео оптужио је руског министра иностраних послова Сергеја Лаврова за „погрешно схватање чињеница“ о акцијама Вашингтона у Средоземљу, као и да је Москва та која сеје хаос на Медитерану.
Фото: ЕПА
- Раније овог месеца, Лавров је у обраћању на Медитеранском дијалогу оптужио САД за играње политичких игара у Средоземљу и за одуговлачење са именовањем специјалног изасланика генералног секретара у Либији. За жаљење је и непродуктивно то што господин Лавров поново погрешно разуме чињенице и покушава да ревидира историју - наведено је у Помпеовом саопштењу, које је објавио Стејт департмент.
Коментаришући речи Лаврова о томе да америчке колеге већ месецима одлажу одлуку о специјалном изасланику у Либији, игноришући став Афричке уније и покушавајући да диктирају своје услове, као и да одбијају да траже компромис који свима одговара, Помпео је рекао следеће:
- Сједињене Америчке Државе активно раде са савезницима и партнерима у источном Средоземљу с циљем промовисања веће стабилности, безбедности и просперитета - навео је он.
Додао је да Вашингтон жели мисију УН која има овлашћења и која може да одговори на тај задатак.
- С тим у вези, САД су са нашим партнерима у Савету безбедности УН радиле на јачању система УН и формирању позиције специјалног изасланика те организације, као и обнављању мандата 2020. године координатора Мисије УН за подршку Либији - рекао је државни секретар.
Према његовим речима, само су Русија и Кина биле уздржане од продужења мандата. Такође је оптужио Москву за кршење ембарга УН на оружје у погледу Либије.
- Русија наставља да угрожава стабилност на Медитерану коришћењем различитих метода ширења дезинформација, подривања националног суверенитета, сејући хаос, сукобе и нејединство у земљама у региону - нагласио је Помпео.
Говорећи о проблемима на југу региона попут терористичких претњи, тешке хуманитарне ситуације, кршења људских права и других, шеф руске дипломатије је раније изјавио да је то „висока и неприхватљива цена за неодговорне политичке игре Вашингтона и његових европских савезника који су одлучили да на народима Блиског истока и севера Африке тестирају униполарни модел светског поретка“.
(Спутњик)
Препоручујемо
СТРАШАН УДАР НА ЧУВАРЕ РУСИЈЕ: Велика претња за ФСБ, тајна служба на мети непријатеља
15. 12. 2020. у 15:35
ПУТИН КРОТИ ЦЕНЕ: Председник Русије натерао надлежне да зауставе поскупљења
15. 12. 2020. у 08:15
МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом
ЗАМЕНИК председника руског Савета безбедности Дмитриј Медведев запретио је да би Русија могла употребити тактичко нуклеарно оружје против Украјине, Француске и Уједињеног Краљевства уколико би Париз и Лондон Кијеву пружили нуклеарну технологију.
24. 02. 2026. у 13:45
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (3)