ОРБАНОВ ЗВАНИЧНИК УДАРИО НА МОЋНИКА: Европа је Сорошева гасна комора, он је либерарни Фирер

Novosti online

29. 11. 2020. у 21:20

ЗВАНИЧНИК мађарске владе Силард Деметер описао је на веома провокативан начин мађарско-америчког финансијера Џорџа Сороша и његов утицај на политику Европске уније.

ОРБАНОВ ЗВАНИЧНИК УДАРИО НА МОЋНИКА: Европа је Сорошева гасна комора, он је либерарни Фирер

Фото: ЕПА

- Европа је гасна комора Џорџа Сороша - написао је Силард Деметер, повереник премијера за културу и шеф Књижевног музеја Петефи у Будимпешти, у тексту који је у суботу објављен на провладином порталу Ориго.

- Отровни гас тече из капсуле мултикултурног отвореног друштва, што је смртоносно за европски начин живота.

Он је окарактерисао Сороша као „либералног фирера“, истичући да га „либераријанска војска бизнисмена више обожава него што је Хитлерова војска њега волела“.

Чланак је написан услед растућег непријатељства Брисела према Пољској и Мађарској, због наводних кршења законских норми и људских права у Унији. Према Деметру, Мађари и Пољаци су „нови Јевреји“ у Европи. Европска унија би могла да ускрати средства за помоћ услед пандемије државама оптуженим да не поштују демократске стандарде. Варшава и Будимпешта осудиле су ту одредбу као лов на вештице усмерен на њихове социјално конзервативне владе.

Иако је мађарска влада отворено изразила своје противљење Сорошу и његовом „добро финансираном залагању“ за либералне циљеве – укључујући контроверзну мигрантску политику отворених врата, што доводи до имиграционе кризе – чини се да је Деметров чланак за многе био контроверзан.

Ово је изазвало негодовање Уједињене мађарске јеврејске заједнице која је чланак оценила „неукусним“ и „неопростивим“.

Израелска амбасада у Будимпешти изразила је слично негодовање.

- Ми у потпуности осуђујемо злоупотребу сећања на Холокауст у било које сврхе. Нема места за повезивање најгорег злочина у историји човечанства или његових починилаца са било којом савременом дебатом - објавила је израелска амбасада у Будимпешти на Твитеру.

Сорош, који је и сам Јеврејин, одрастао је у Мађарској и преживео Холокауст.

Међутим, поједини тврде и да су Деметрове метафоре погрешно схваћене.

Премијер Виктор Орбан годинама се сукобљава са Сорошем, док је његова влада донела је законе којим је универзитет и добротворна организација коју је милијардер финансирао требало да изађе из земље. У октобру је Европски суд правде је пресудио да мађарске измене закона о високом школству према којим је приморан универзитет Џорџа Сороша да напусти земљу нису биле у складу са европским законима.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!

"ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ" Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!

ГОВОРЕЋИ јутрос у емисији "Јутро" на Телевизији Прва, председник Србије Александар Вучић дотакао се и лицемерја међународне заједнице када је у питању однос који сада имају по питању Гренланда и онај који су некада имали по питању Косова и Метохије.

25. 01. 2026. у 13:20

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.

23. 01. 2026. у 14:21

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: Имам проблем што ради на националној телевизији

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"

ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.

25. 01. 2026. у 20:42

Коментари (0)

БИЋЕ СВЕ ТЕЖЕ: Огласила се продукција Гранда због Ђорђа Давида - запретио одласком из такмичења