СПРЕМА ЛИ СЕ РАТ У ПРИДЊЕСТРОВЉУ: Нова председница Молдавије против федерализације, која би задовољила становнике који говоре руским језиком

Б. Влаховић - дописник из Москве

29. 11. 2020. у 09:40

НОВОИЗАБРАНА председница Молдавије Маја Санду већ је почела да даје забрињавајуће изјаве које могу да буду увертира за подизање тензија у Придњестровљу, а то касније може да доведе до рата у том делу источне Европе.

СПРЕМА ЛИ СЕ РАТ У ПРИДЊЕСТРОВЉУ: Нова председница Молдавије против федерализације, која би задовољила становнике који говоре руским језиком

Фото: Printskrin

Ратоборна Маја Санду тражи да се повуку сви руски миротворци из непризнате Придњестровске молдавске републике и позива руководство у Кијеву да и Украјина прави јачи притисак на суседно Придњестровље.

Досадашњи председник Молдавије Игор Додон свестан је да то може да доведе до рата. Он подсећа Мају Санду да у земљи има 35 до 40 одсто руско-језичког становништва, дакле оних који свакодневно користе само руски.

После победе на председничким изборима на којима је добила 57,72 одсто гласов, а њен супарник Додон 42,28 - Маја Санду је кренула да распетљава стари проблем али на криви начин. Терањем руских миротвораца који гарантују мир у том делу источне Европе може само да се створе услови да се запуца и распламса рат тамо  где оружја има превише.

СТОКОВИ И превише муниције у овој земљи, Фото: Printskrin

Једини мудар пут је да се компромис тражи за преговарачким столом јер све остало се може претворити у крваву авантуру. Маја Санду је против федерализације земље која би задовољила и становнике Придњестровља. Она инсистира да Русија што пре повуче своје миротворце. Додуше, у Молдавији је власт председника ограничена и већу улогу у донешењу одлука има парламент. Зато Маја Санду инсистира да се у Молдавији што пре одрже парламентарни избори јер се нада да ће онда имати већину посланика на својој страни. У садашњем парламенту је више присталица доскорашњег председника Игора Додона. Нова председница не верује у ефикасност "меког прилаза" решавању проблема иако је то једини начин за мирну реинтеграцију територија.

На недавној конференцији за новинаре, Санду је казала да Русија подржава Придњестровље, даје му гас и помаже му на разне начине. А на питање о миротворцима рекла је: "Ако већ треба да их буде, нека то буду војници из других земаља, а не из Русије"

ПРЕТЊЕ Маја Санду нова председница Молдавије, Фото: Printskrin

 

Да подсетимо, миротворци су у регион дошли 1992. у складу са договором о престанку оружаног конфликта. Од тада није било озбиљнијих сукоба, па се ова мисија оцењивала као успешна. Контингент миротвораца у Придњестровљу је састављен од руских, молдавских и придњестровских војника. Осим њих тамо су и посматрачи из Украјине. Не сметају Маји Санду само руски миротворци јер њих је свега 402. Она би хтела да се реши и оних који чувају велика складишта оружја која су Руси наследили од СССР. Осим руских миротвораца, у Придњестровљу је 355 молдавских војника и десет војних посматрача из Украјине.

Поред миротвораца, Русија има и Оперативну групу руске војске у Придњестровљу која је формирана на основи некадашње 14. армије којом је командовао у совјетско време генерал Александар Лебед. Тај генерал је и зауставио сукоб који је букнуо почетком деведесетих.

Сада је број тих војника битно смањен па Руси имају заједно са својим миротворцима око 1.700 војника и официра у Придњестровљу. Један од главних задатака руских војника је чување великих војних складишта у селу Колбасна. То су огромне количине муниције остале из совјетског времена које објективно Руси не могу да врате у земљу.

После захлађења односа Русије и Украјине, постала је немогућа ротација руских војника у Придњестровљу јер Украјина не допушта да пређу преко њене територије. На то су у Москви одговорили контрамерама, па је око 220.000 грађана Придњестровља добило документе Руске Федерације и постали су њени држављани. Ротација војника више није ни потребна јер Руси регрутују војнике од домицилног становништва. Нова ситуација је утицала да половина грађана Придњестровља има двојно држављанство. Наравно да те људе Маја Санду не може никако да врати у Русију и они сигурно неће напустити своје домове. Једино на шта може да рачуна да миротворци постану заштитници свог Придњестровља.

Три народа

На површини од 4.163 квадратна километара, на левој обали Дњестра живи око 469.000 становника Придњестровља, које се често узима као пример "замрзнутог конфликта! Око 60 одсто становника су Руси и Украјинци. Службени језици су молдавски, руски и украјински. Главни град је Тираспољ. Имају своју валуту - придњестровску рубљу.

Нова председница, ипак, има довољно политичког искуства и остаје нада да неће поновити грешку грузинског председника Михаила Сакашвилија који је 2008. године напао руске миротворце који су били на линији разграничења Грузије и Јужне Осетије. Ако Санду покуша да употреби силу, Русија ће аутоматски признати Придњестровље као државу.

Добри познаваоци прилика кажу да ће се у Придњестровљу односити веома опрезно према новој председници јер се она противила да грађани Молдавије који живе у Придњестровљу гласају на председничким изборима. Они су то доживели као дискриминацију. Поједностављено речено она је била за то да гласају само они за које је веровала да су њене присталице. Осим тога, Санду има и држављанство суседне Румуније што се негативно доживљава у Придњестровљу.

Да подсетимо, конфликт у том региону деведесетих година прошлог века је букнуо због румунизације јер је већина становника Придњестровља била против припајања овој земљи. Пошто Маја Санду не скрива своју прозападну оријентацију логично је што проруско становништво у Придњестровљу нема према њој политичке симпатије. Од оних који живе и раде изван граница Молдавије њени поклоници су већином гастарбајтери који су на Западу.

Од милион и по гласача у Молдавији чак 250.000 гласало је у иностранству.

Већина политиколога се слаже да Маја Санду није самостална политичка фигура и да је под великим утицајем западних амбасадора, па ће у договору са њима и вући потезе. Али да би могла да битно утиче на спољну политику Молдавије она мора да има већину у парламенту а засад је нема. Премијер у Молдавији има важније ингеренције од председника, а садашњи председник владе Јон Кику је бивши саветник одлазећег председника Игора Додона. Кику је управо заменио Мају Сандо.

Уопште не треба сумњати да ће нова председница Молдавије покушати да организује превремене парламентарне изборе, а затим и да изабере новог премијера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (1)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају