ВАКЦИНА ИЗАЗИВА ЗЕБЊУ: Чак половина Француза одбија да прими цепиво против ковида 19, плаше се последица

Горан Чворовић дописник из Париза

16. 11. 2020. у 07:40

БЛИЗУ половине анкетираних Француза није спремно да прими нову вакцину против ковида 19 када она једном буде била доступна широким масама!

ВАКЦИНА ИЗАЗИВА ЗЕБЊУ: Чак половина Француза одбија да прими цепиво против ковида 19, плаше се последица

Фото АП

Према резулататима анкете коју је над преко 18.000 житеља старости од 16 до 74 године из 15 земаља света спровела позната француска кућа за истраживање јавног мњења ИПСОС, најповерљивији према вакцинацији против ковида су Индијци, који би у 87 одсто случајева одлучили да приме вакцину. У Кини овај проценат износи 85, а следе Јужна Кореја са 83 посто, Бразил 81, Аустралија 79, Велика Британија 79, Мексико 78, Канада 76, Немачка 69, Јапан 69, Јужна Африка 68, Италија 65, Шпанија 64, САД 64 и Француска са само 54 одсто.

Занимљиво је да је, и поред оваквог става према вакцини, "антиваксерски" лоби у Француској доста неприметан. Има их на друштвеним мрежама, али се на улицама није ни изблиза окупио толики број људи као, на пример, у Берлину. Људи су овде углавном дисциплиновани и тешко је видети некога без маске на улици.

СТРОГО ПРОТИВ

У ФРАНЦУСКОЈ је највећи проценат и оних који се строго противе овој вакцини - чак 21, док их у Кини и Јужној Кореји има тек два одсто, у Аустралији седам, Великој Британији осам, а у Шпанији 11 одсто.

Одбијање вакцине се зато приписује - опрезности. Тако 32 одсто њих не би желели да приме вакцину због могућих последица, а 35 због пребрзих испитивања.

Тек међу остатком треба тражити оне који се у принципу не слажу с вакцинама. У то се уклапају и подаци да би само 12 одсто Француза одмах примило цепиво, 38 у року од три месеца, а 54 током године, када се увере на другима да није штетно.

ОЧЕКИВАЊА Много наде се полаже у цепиво, Фото АП

Не треба заборавити ни општу бунтовност Француза као нације. Као један од разлога сматра се и то што Французи немају превише поверења у одлуке власти, које су доста пољуљане још на самом почетку, изјавама да маске ничему не служе. Због тога је, уосталом, покренута и судска истрага у којој су претресени станови и канцеларије бившег премијера, некадашњег и садашњег министра здравља и директора јавне здравствене службе.

Део јавности такође замера властима да су недоречени у мерама, да делују ад хок, да немају план на дуге стазе против епидемије и да неке мере прекасно прописују. Тренутно се води највећа полемика око тога што деца старијег узраста морају да иду у школу и поред општег карантина. Лекари истичу да дете од 14 година има сличан епидемилошки ризик преношења болести као и одрасли. После само десетак дана од увођења карантина, тако је дошло до промене, па је накнадно преполовљено присуство средњошколаца на настави.

Из свега се рађа честа општа сумња у исправност мера, а томе доприноси и чињеница да су Французи најгори "ђаци" у пандемији јер тренутно у укупном збиру имају највише заражених у Европи.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!