ПОЛА АМЕРИКЕ НЕ ВЕРУЈЕ У ФЕР ПОБЕДУ ЏОА БАЈДЕНА: Нерегуларности на биралиштима у САД пробудиле јаз и одужиле пут победнику до Беле куће

Дубравка Савић

15. 11. 2020. у 08:40

ДОК су коначне медијске пројекције говориле да је са 306 електорских гласова Џозеф Бајден (77) нови председник САД, актуелни станар Беле куће Доналд Трамп (74) са освојених 232 електорска гласа се први пут појавио у ружичњаку Пенсилванија авеније откако је пројектован његов пораз.

ПОЛА АМЕРИКЕ НЕ ВЕРУЈЕ У ФЕР ПОБЕДУ ЏОА БАЈДЕНА: Нерегуларности на биралиштима у САД пробудиле јаз и одужиле пут победнику до Беле куће

Фото АП

Не коментаришући ни речју резултате избора он је, не прихватајући питања, само саопштио да неће затварати земљу због вируса корона. Трамп није ни речју поменуо противника Бајдена из чијег тима је, иначе, игром случаја, стигла иста порука, да затварања целе земље неће бити.

- Шта год да се догоди у будућности, ко зна која администрација ће бити. Верујем да ће време показати - рекао је Трамп.

Актуелни станар Беле куће и даље одбија да призна победу ривала. Тврдећи да су избори намештени, покренуо је судске поступке и захтевао поновно пребројавање гласова у неколико кључних држава, у чему има подршку већине републиканаца и следбеника. На "Твитеру" је наставио са оптужбама демократа:

- Годинама су нам демократе проповедале како је амерички изборни систем несигуран и намештен. Сада говоре како је фантастичан посао урадила Трампова администрација направивши најсигурније изборе икада. Заправо, то јесте тачно, осим изборних резултата. Намештени су! - тврди Трамп.

Водећа америчка савезна агенција за надзор избора прогласила је овогодишње гласање за председника САД "најбезбеднијим у америчкој историји". Остаје, међутим, чињеница да се од 19. века у Америци не памти да је изборни процес изазвао толико сумњи.

ГЛАСАЊЕ ПОШТОМ

Демократе, много више него републиканци, инсистирали су на гласању поштом, правдајући то бојазни од вируса корона који је, од свих земаља, највише погодио САД, баш у изборној години. Пошто не постоје изборне власти на савезном нивоу, свака држава, укључујући и кључне за избор председника, прописала је своја правила за бројање поштанских гласова. Неке су дозволиле да се они броје пре изборног дана, друге и после њега, све док носе печат да су гласови послати на дан избора. Трамп је одмах упозорио да гласањем поштом демократе припремају терен да покраду изборе, а после избора објавио и снимак на ком се види како радници, који нису у униформи, из поштанских контејнера ваде писма са гласачким листићима и пакују их у црне торбе. У још увек спорној области Фултон, највећој у Џорџији, где се поново пребројавају гласови, прекинуто је бројање гласова током изборне ноћи, што је у Трамповом табору изазвало сумњу да је учињено да се "намакну" гласови за Бајдена. Масовни прилив поштанских гласова учинио је да се у кључним државама, у којима је Трамп у изборној ноћи водио, резултат нагло преокренуо када су почели да броје листиће из поште.

ВОДЕЋИ МЕДИЈИ

Главни медији у САД, чији су власници корпорације с којима је Трамп у сукобу, отворено су навијали за Бејдена и прогласили његову победу, побијајући као лажне Трампове тврдње о нерегуларностима избора. Седам водећих телевизијских мрежа у САД прекинуло је истовремено пренос Трамповог обраћања када је рекао да је победио и да је сада у току покушај крађе избора. Уместо тога, гледаоцима је водитељ објашњавао да "бивши председник лаже..."

НЕЗАДОВОЉНИ Трампове присталице у Вашингтону, Фото АП

ИДЕНТИФИКАЦИЈА

Пошто у Америци не постоји јединствени идентификациони документ, процедура регистрације бирача и провера идентитета у свакој држави дефинисане су другачије. Гласачима је негде говорено и да убаце било који датум рођења ако не могу да пронађу гласачку регистрацију путем интернета. Друштвеним мрежама проширили су се наводи да су се на гласачким листићима државе Мичиген појавили гласови давно упокојених Американаца, док власти тврде да су они одбијени. Фокс њуз је објавио имена 25 преминулих особа које су "гласале" у Џорџији, Невади. У Пенсилванији је жена "гласала поштом", иако је гласачки листић стигао пошто је преминула.

"ЊУЈОРК ТАЈМС": ТРАМП НЕ ДА ВЛАСТ КАО МИЛОШЕВИЋ

АМЕРИЧКИ дневник "Њујорк тајмс" је Трампа, поводом одбијања да призна изборне резултате, упоредио са Слободаном Милошевићем као и са "аутократама који нису вољни да пусте власт", као што су Роберт Мугабе из Зимбабвеа, Николас Мадуро из Венецуеле и Слободан Милошевић из Србије и Александар Лукашенко из Белорусије. Та тактика, додаје се, укључује подривање демократских институција и судова, нападање слободних медија и прављење непријатеља од противника: "Господин Трамп не мора да се плаши да ће бити оптужен за ратне злочине и геноциде, као што је то морао Милошевић, али се свакако суочава са одређеним легалним проблемима", констатује се.

МАРКЕРИ

Уз софтверске проблеме са гласачким машинама на које у 28 држава САД указује Трамп, у традицонално републикански оријентисаној Аризони, где је према пројекцијама сад победио Бајден, појавиле су се сумње да постоји шема дисквалификовања гласова дистрибуирањем "перманентних маркера" за испуњавање гласачких листића. На снимку жена описује како гласачка машина не може да очита листић означен овом оловком, па републиканцима наклоњени листићи нису избројани. Званичници тврде да проблем с оловком не значи да гласови неће бити пребројани.

ХИЛАРИ КЛИНТОН АМБАСАДОР У УН?

БАЈДЕН размишља, према наводима дневника "Вашингтон пост", да у администрацију укључи и бившу кандидаткињу за председника и државну секретарку Хилари Клинтон, која би могла да буде амбасадор САД у Уједињеним нацијама. Разговори о формирању администрације су у току, без обзира на то да ли Трамп одбија да призна пораз на изборима.

ВИШАК ГЛАСАЧА

У водећим медијима као лажна је проглашена тврдња да је у Висконсину гласало више људи него што је регистрованих бирача. На друштвеним мрежама се као "очигледна превара" појавила бројка од 3.129.000 регистрованих бирача, док је број оних који су гласали износио знатно више од тога - 3.239.920. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (4)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије