НАДА У ПУТИНА: Зашто је Јерменија тражила помоћ директно од Русије, а не од ОДКБ?

ЈЕРЕВАН је одлучио да замоли Москву да покрене консултације о безбедности, а не Организацију уговора о колективној безбедности (ОДКБ), јер чак и у случају да ОДКБ донесе одлуку о заштити Јерменије, спровешће је јерменско-руска група трупа и војна база Русије у граду Гјумри, изјавио је главни саветник јерменског премијера Вагаршак Арутјуњан.

НАДА У ПУТИНА: Зашто је Јерменија тражила помоћ директно од Русије, а не од ОДКБ?

Фото: Принтскрин

- У ОДКБ-у имамо сталног представника са статусом амбасадора који разјашњава ситуацију, а саопштења организације заснивају се на тим извештајима. Уколико буде потребно, ништа нас не спречава да се обратимо тој организацији - рекао је Арутјуњан у интервјуу за Државну телевизију Јерменије.

Саветник Никола Пашињана је додао да ће консултације ускоро почети и да ће одлуке, према његовом мишљењу, „бити донете веома брзо“. Како је рекао, ради се о политичкој, дипломатској и војној компоненти.

- Знате да се руски војници налазе на граници Нагорно-Карабаха и Јерменије, у селу Тех. Руско присуство је појачано у Мегри на граници са Ираном. Односно, на снази је Споразум о пријатељству, сарадњи и узајамној војној помоћи  између Русије и Јерменије, који је потписан 29. августа 1997. године. Преостало је да заједно са Русијом проценимо претње и решимо постојећа питања - рекао је.

Раније се премијер Јерменије Никол Пашињан обратио председнику Русије Владимиру Путину са молбом да покрене консултације како би се размотрило у ком виду и обиму би Русија могла да пружи помоћ Јерменији по питању осигуравања безбедности.

С тим у вези, Русија је саопштила да ће пружити Јеревану сву неопходну помоћ ако се сукоби пренесу директно на територију Јерменије.

Борбе на контакт линији у Нагорно-Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ! Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.

06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21

Коментари (0)

ДВА ПУТА СУ СЕ БОРИЛИ ЗА МОЈ ЖИВОТ, МОГЛО ЈЕ ФАТАЛНО ДА СЕ ЗАВРШИ Леа Киш о најтежем животном периоду - Знала сам да нешто није у реду