ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Путин - Русија поседује оружје које нема пандан у свету

ПРВИ пут у својој историји Русија поседује најсавременије оружје које нема пандан у свету, саопштио је руски председник Владимир Путин током видео-конференције са конструктором хиперзвучне ракете „Авангард“ Гербертом Јефремовим поводом дана руске војне индустрије.

ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Путин - Русија поседује оружје које нема пандан у свету

Фото Ап

- Деценијама смо били они који сустижу друге, то се односи и на атомско, нуклеарно оружје, затим стратешку авијацију дугог домета, а затим и ракетну интерконтиненталну технику - рекао је Путин.

По његовим речима, „то је увек стављало државу у врло сложен и чак опасан положај“.

- Било је тренутака када су нам претили, а ми нисмо имали чиме да одговоримо. То је било очигледно, опасно нарушавање стратешке безбедности - признао је председник.

- Сада, први пут у нашој историји, Русија поседује најсавременије типове оружја који вишеструко превазилазе по снази, брзини, прецизности све постојеће оружје. Такво оружје нема нико у свету. У сваком случају, не за сада - нагласио је Путин.

Руски лидер је саопштио да је Русије морала да направи хиперзвучно оружје након изласка САД из Споразума о противракетној одбрани.

- Излазак САД из Споразума о противракетној одбрани 2002. године натерало је Русију да почне да ради на хиперзвучном оружју. Ми смо морали да направимо то оружје као одговор на распоређивање америчког система ПРО који би у перспективи могао, фактички, да неутралише наш нуклеарни потенцијал - рекао је Путин.

Он је честитао дан војне индустрије конструкторима и произвођачима ласерског система „Пересвет“, авијационе хиперзвучне ракете „Кинџал“, подводног роботизованог комплекса са нуклеарним мотором „Посејдон“, крстареће ракете са неограниченим дометом „Буревестник“, хиперзвучне ракете морског базирања „Циркон“ и другог оружја којима је у последње време наоружана руска војска и флота.

- У овом тренутку посебно место заузима Авангард – систем са маневарским хиперзвучним блоком који се креће 27 пута брже од звука, који мења правац по вертикали и хоризонтали. Авангард није само нови систем, већ нова врста стратешког оружја - рекао је Путин.

Путин је први пут саопштио име конструктора руске хиперзвучне ракете - у питању је управо Герберт Јефремов. Он је награђен орденом Андреја Првозваног. Он је упоредио рад на „Авангарду“ са нуклеарним и космичким пројектом СССР-а.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: Немачка главна база за производњу оружја за Украјину Чека се реакција Москве

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве

НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.

13. 07. 2026. у 12:47

Коментари (17)

Delta Real Estate лидер зелене градње у Србији