ПОЧЕЛО ФРАНЦУСКО СУЂЕЊЕ ВЕКА: Репринт карикатура пророка Мухамеда у знак сећања на терористички напад

КАРИКАТУРЕ пророка Мухамеда освануле су јуче поново на насловној страни француског сатиричног недељника "Шарли ебдо", баш у дану када је у Паризу започео велики и дуго чекани судски процес помагачима атентатора у терористичким нападима који су извршени пре пет година у главном граду Француске.

ПОЧЕЛО ФРАНЦУСКО СУЂЕЊЕ ВЕКА: Репринт карикатура пророка Мухамеда у знак сећања на терористички напад

Фото: А. П.

То је истих оних 12 карикатура које је првобитно објавио дански лист "Јиландс постен", после чега их је преузео "Шарли ебдо", због чега је и дошло до напада у коме је погинуло 11 људи у редакцији, док је један полицајац убијен на улици. Француски лист објавио је јуче, у знак сећања, и цртеже убијених чланова редакције.

Што се "Шарлија" тиче, у њиховом начину обраћања ништа се, дакле, није променило. Оно што је другачије јесте мања опасност од исламиста, јер је и простор деловања Исламске државе у међувремену знатно смањен. Ипак, француске власти и даље позивају на опрезност јер су од 2017. осујећена 32 атентата.

У новој палати правде на северу Париза, јуче је почео процес на који се чекало пет година и осам месеци. На оптуженичкој клупи нашло се 11 оптужених за саучешће у масакру у коме је укупно страдало 17 људи, у "Шарли ебдоу", на улицама предграђа Монруж, и у кошер супермаркету. Три дана, 7, 8. и 9. јануара, Париз је живео у страху и терору.

Оптужени су смештени у два бокса. Надгледају их маскирани специјалци. Одговара 11 особа, старости од 30 до 67 година, осумњичених да су на различите начине пружале помоћ у припреми атентата. Неки су достављали оружје, други новац, трећи смештај. Суд се сада занима да ли су знали шта су намеравали они којима су помагали.

Ово суђење у Француској изазива велику пажњу. У њему има чак 200 учесника на страни која тужи, а процес би требало да траје 49 дана. Изузетно, биће и снимљен, да би се створила историјска архива. Одржава се под посебним условима, уз ношење маске и смањен број људи који могу да уђу у салу услед епидемије вируса корона.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

ПРЕДСЕДНИК Аргентине Хавијер Милеј изјавио је да је његова влада "сваким даном све ближе" повратку суверенитета над Фокландским острвима, продубљујући дипломатски спор изазван политички обојеним слављем репрезентације Аргентине након победе над Енглеском на Светском првенству раније ове седмице, пише бриселски портал Политико.

17. 07. 2026. у 14:37

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.

17. 07. 2026. у 12:51

Коментари (2)

ИСПОВЕСТ РУСКОГ ДЕЗЕРТЕРА: Побегао са фронта преко БиХ и Хрватске, спас од депортације нашао у цркви