РЕФОРМЕ, ИЛИ САНКЦИЈЕ: Макрон дао либанским политичарима рок до краја октобра
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон дао је либанским политичарима рок до краја октобра да почну да спроводе реформе, а у супротном, биће им ускраћена финансијска помоћ и уведене санкције.
Фото: ЕПА
Макрон је на конференцији за новинаре у Бејруту рекао да су се политички лидери сложили да формирају владу експерата у наредне две седмице да би помогли успостављању новог курса за Либан, који се слама услед економског слома.
Ово је друга Макронова званична посета Бејруту за мање од месец дана, чији је циљ да подстакне решавање финансијске кризе која представља највећу претњу за Либан након грађанског рата.
Уколико реформе не буду спроведене, Француска неће пружити финансијску помоћ свом бившем протекторату и да би овој земљи могла да уведе санкције, али не пре новембра.
Либански политичари, неки од њих бивши ратни команданти који су деценијама учествовали у државној корупцији огромних размера, суочени су са застрашујућим изазовима урушене економије после разорне експлозије луке у Бејруту, 4. августа.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ДРАМА НА НЕБУ: Руски авиони избацили уређаје близу британског носача авиона, хитно дигнути Ф-35
ВЕЛИКА Британија пресрела је два руска авиона након што је преместила носач авиона ка Арктичком кругу ради подршке мисијама НАТО.
06. 07. 2026. у 09:38
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (3)