МИНСК ТРАЖИ ФИНАНСИЈСКУ ПОМОЋ МОСКВЕ: У Белорусији и даље немири, власт скупља новац за враћање кредита
ВЛАСТИ Белорусије траже помоћ од Русије од 1,6 милијарди долара да би могле да исплаћују рате своје спољне задужености.
Фото: Јандекс.ру
Министар финансија Белорусије Јуриј Селиверстов објашњава да је рапидан пад белоруске рубље у односу на евро и долар отежао враћање дуга у иностраној валути. Уз то, да би се исплатиле пензије и плате, власти морају да узму новац из државних резерви.
Ако се наставе штрајкови у Белорусији, ситуација може само да се погорша и земља клизи ка економски врло тешкој ситуацији. Већ је саопштено да ће разни западни фондови и ЕУ дати финансијску подршку радницима који штрајкују, а ради се о 53 милиона евра. Али да би се добила та помоћ, радници морају да буду на штрајкачком списку.
За време владавине Александра Лукашенка Белорусија се задужила за 39,5 милијарди долара. Од тога је дуг владе 16,7 милијарди долара а 19,6 милијарди долара су дужне белоруске компаније и банке.
Фото: АП
Главна Лукашенкова супарница на изборима Светлана Тихановска даје интервјуе западним медијима у којима говори о демократији, али не уме да прозбори једну реченицу о економској будућности земље. Да би у Белорусији придобила и оне који се боје Запада и који се плаше да им се не понови судбина Украјине, Тихановска понавља како је недопустиво било какво мешање других земаља у решавању белоруске кризе. Она је казала да јој је заменик државног секретара САД Стивен Биган за време разговора у Вилњусу обећао помоћ, али и да Вашингтон не планира да се меша у унутрашње послове Белорусије.
ЛАВРОВ: БЕЗ ПРИТИСАКА СПОЉА
МИНИСТАР спољних послова Русије Сергеј Лавров казао је у Москви госту из Вашингтона, заменику државног секретара Стивену Бигану, да Запад руководи белоруском опозицијом и да нема никаквих објективних разлога за распиривање антируских расположења у Белорусији. Он верује да се "не може споља наметати посредник" између власти и опозиције. "Русија упозорава САД и ЕУ на било који облик мешања у унутрашње послове Белорусије, укључујући и отворене позиве на антивладине демонстрације", упозорио је Лавров. Он је подсетио и да је Лукашенко још пре избора најавио уставну реформу.
Лидери опозиције протестују што Истражни комитет Белорусије до сада није покренуо ниједан кривични поступак против полиције због тога што је чак 450 демонстраната брутално пребијено. Последњих дана нема крвавих сукоба а демонстранти су променили тактику и у првим редовима су млађе девојке, али је током последњег окупљана у Минску приведено око 50 особа. Демонстранати излазе на улице више од две недеље.
Естонија и Летонија намеравају да направе списак белоруских политичара којима ће бити забрањен улазак у њихове земље.
Препоручујемо
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (3)