Света победа је наша снага: Путин обележио дан почетка отаџбинског рата
МОСКВА - ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА Руски председник Владимир Путин посетио је главни храм Оружаних снага, где су обележени дан почетка Отаџбинског рата и сећање на жртве које је СССР имао у борби против фашизма. Храм је смештен у Подмосковљу, у месту Кубинка.
Фото: АП
Путину је домаћин био патријарх Кирил. Та, трећа по величини црква у Русији направљена је добровољним прилозима, у част 75-годишњице победе над фашизмом. Председник Русије лично је финансирао израду централне иконе.
После богослужења, Путин је, у друштву патријарха Кирила и министра одбране Сергеја Шојгуа, обишао Музеј "Пут сећања", подигнут у близини храма. Тај комплекс се налази на територији парка "Патриот".
Говорећи пред војницима и официрима који су дошли у храм на Дан сећања и жалости, патријарх Кирил је рекао да је пре 79 година, 22. јуна, до зуба наоружани непријатељ насрнуо на границе СССР-а, надајући се да ће брзо да оствари победу.
- Ми смо, као земља и народ, у тим тешким временима издржали и сачували слободу. Али на олтар победе положене су хиљаде живота, и зато кад празнујемо победу никада не смемо да заборавимо жртве и подвиге нашег народа - казао је патријарх.
Председник Путин је рекао да је дан 22. јун 1941. године једна од најдраматичнијих страница руске историје, јер је рат однео милионе жртава. Он је истакао да је у Отаџбинском рату руски народ показао храброст и истински патриотизам.
Фото: АП
- За нас, грађане Русије, Отаџбински рат је света победа. Она нам даје снагу да служимо својој земљи. Сакупили смо се уз зидине главног храма Оружаних снага Русије да бисмо се с великим поштовањем присетили прошлих хероја и бесмртних подвига нашег народа - истакао је Путин.
Главни храм Оружаних снага Русије требало је да буде отворен 9. маја, али је свечаност одложена због епидемије вируса корона. Црквени комплекс је грађен од јесени 2018. године до краја маја. Црква је освештана 14. јуна ове године. Од понедељка ће храм и музејски комплекс моћи да посећују становници Русије, као и гости из иностранства.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
"ДАЛИ СМО ИМ ШАНСУ, ОНИ СУ ЈЕ БАЦИЛИ" Трамп најавио нови притисак на Иран
14. 07. 2026. у 20:20
АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске
14. 07. 2026. у 19:45
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске
ИРАЧКИ премијер Али ел Заиди изјавио је данас да ће америчке војне снаге напустити Ирак до 30. септембра, оценивши да његова посета Вашингтону представља почетак нове фазе у односима две земље, засноване на економској сарадњи, а не на војним везама.
14. 07. 2026. у 19:45
НОВИ ЈЕЗИВ СНИМАК ДРАМЕ У АВИОНУ: Супруга држи Србина да не испадне из авиона (ВИДЕО)
НА лету из Солуна за Михнен прошлог петка догодио се инцидент када је током лета пукао прозор авиона, а онда је дошло до декомпресије кабине.
14. 07. 2026. у 17:57
ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве
НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.
13. 07. 2026. у 12:47
Коментари (0)