САД УВОДЕ ЦАРИНЕ ОД 25 ОДСТО НА РОБУ ИЗ БРАЗИЛА: Да Силва оштро критиковао одлуку Вашингтона

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе увешће од 22. јула царину од 25 одсто на већину увоза из Бразила, саопштила је Канцеларија америчког трговинског представника (U.S. Trade Representative's office - USTR).

САД УВОДЕ ЦАРИНЕ ОД 25 ОДСТО НА РОБУ ИЗ БРАЗИЛА: Да Силва оштро критиковао одлуку Вашингтона

Foto: Profimedia/MICHAEL KAPPELER

Тиме ће та јужноамеричка земља постати прва у којој је постигнут циљ нове трговинске стратегије администрације америчког председника Доналда Трампа засноване на истрагама о наводно непоштеним трговинским праксама, пренео је Ројтерс.

УСТР напомиње да је једногодишња истрага показала да бразилске политике у областима дигиталне трговине, царина, заштите интелектуалне својине, приступа тржишту етанола и борбе против крчења шума представљају препреку америчкој трговини.

Амерички трговински представник Џејмисон Грир изјавио је да су нове мере неопходне како би амерички радници и компаније могли да се равноправно такмиче на тржишту.

- Опсежни преговори са Бразилом током протекле године нису решили ове проблеме, али остајемо отворени за наставак разговора - навео је Грир.

Амерички државни секретар Марко Рубио оптужио је владу бразилског председника Луиза Инасија Луле да Силве да није преговарала "у доброј вери", оценивши да је бразилски лидер "ставио сопствени его испред интереса бразилског народа".

Нове царине неће обухватити поједине кључне бразилске извозне производе, укључујући говедину, кафу, авионе, сирово гвожђе и ретке метале, али ће бити примењене на широк спектар друге робе, међу којима су шећер, челик и текстилни производи.

Бразил је оштро критиковао одлуку Вашингтона, а председник Лула да Силва оценио је да су америчке мере неоправдане и најавио да ће његова земља затражити заштиту пред Светском трговинском организацијом (СТО), уз могућност увођења реципрочних мера.

Поред тога, САД воде и посебну истрагу о наводној употреби принудног рада у појединим секторима у Бразилу, која би могла да доведе до додатне царине од 12,5 одсто, чиме би укупно оптерећење за део бразилског извоза порасло на 37,5 одсто.

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

ПРЕДСЕДНИК Аргентине Хавијер Милеј изјавио је да је његова влада "сваким даном све ближе" повратку суверенитета над Фокландским острвима, продубљујући дипломатски спор изазван политички обојеним слављем репрезентације Аргентине након победе над Енглеском на Светском првенству раније ове седмице, пише бриселски портал Политико.

17. 07. 2026. у 14:37

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.

17. 07. 2026. у 12:51

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ У СРБИЈИ: Језера која опуштају тело и ум од модерног начина живота - Одмор за памћење!