Радев саставља владу: Водиће блажу политику према Русији
БУГАРСКА председница Илијана Јотова изјавила је да ће мандат за формирање нове владе дати странци Прогресивна Бугарска бившег председника Румена Радева, која је убедљиво победила на парламентарним изборима у априлу.
Foto: Tanjug/AP Photo/Valentina Petrova
Прогресивна Бугарска освојила је 44,7 одсто гласова и могла би да влада сама, иако није искључила коалицију са проевропским блоком и мањом странком.
Проевропска коалиција Континуиране промене - Демократска Бугарска освојила је 13,2 одсто, а недавно владајућа странка ГЕРБ бившег премијера Бојка Борисова 13,4 одсто.
Блажа политика према Русији
Резултат, који је победио предизборне анкете, једна је од најубедљивијих победа једне бугарске странке и могао би да оконча период политичке нестабилности који је довео до осам избора у последњих пет година.
Избори су расписани након што је претходна влада покушала да прогура контроверзни буџет прошлог децембра, што је изазвало масовне протесте које је Радев, као председник, подржао.
Радев (62) се сматра прагматичним, донекле проруским лидером који је критиковао санкције ЕУ и позвао на конструктиван дијалог са Кремљем.
Бивши пилот ловачког авиона МиГ-29 и врховни командант бугарског ваздухопловства, противи се бугарској војној подршци Украјини.
(Индекс.хр)
БОНУС ВИДЕО:
РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
Урсула фон дер Лајен честитала Радеву победу: Радујем се заједничком раду
20. 04. 2026. у 19:30
Огласио се Радев: Радићемо на формирању стабилне владе - нови избори били би катастрофа
19. 04. 2026. у 20:53
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ПУТИН НАЈАВИО ПАКАО ЗА УКРАЈИНУ: Одговорићемо неколико пута снажније
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин изјавио је да ће одговори Москве на ударе по руској територији бити „узајамни, али неколико пута снажнији“.
13. 07. 2026. у 17:41
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве
НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.
13. 07. 2026. у 12:47
Коментари (0)