Војска Малија: Ево каква је ситуација након терористичких напада

П. Ђурђевић

25. 04. 2026. у 16:35

ВОЈСКА Малија саопштила је данас да држи ситуацију под контролом након напада наоружаних група на више војних положаја у престоници Бамаку и другим деловима земље.

Војска Малија: Ево каква је ситуација након терористичких напада

фото: Habib Kouyate / Xinhua News / Profimedia

У саопштењу Генералштаба Оружаних снага се наводи да су нападачи "одмах наишли на снажан отпор" и да је "неколико терориста неутралисано, а опрема уништена", јавља Ал Џазира.

- Операције чишћења се настављају - додаје се у саопштењу.

Војска Малија саопштила је претходно да су неидентификоване наоружане "терористичке" групе напале више војних положаја у главном граду и унутрашњости земље.

Две снажне експлозије и континуирана пуцњава чуле су се непосредно пре шест часова ујутру по локалном времену у близини главне војне базе Кати, недалеко од Бамака, док су војници распоређени како би блокирали путеве, пренели су очевици.

Немири су забележени у исто време и у централном граду Севаре, као и у градовима Кидал и Гао на северу земље.

Портпарол Фронта за ослобођење Азавада Мохамед Елмаулуд Рамадан изјавио је на друштвеним мрежама да су њихове снаге преузеле контролу над више положаја у Кидалу и Гаоу, али та тврдња није независно потврђена. 

Пуцњава се чула и у близини војног кампа код аеродрома у Бамаку, где су, према наводима становника које преноси Ројтерс, стациониране руске плаћеничке снаге.

Група ЈНИМ, која представља огранак Ал Каиде у региону Сахела, сматра се најактивнијом наоружаном групом у том подручју, према подацима организације за праћење сукоба АЦЛЕД. Од септембра прошле године, борци ЈНИМ-а нападају конвоје цистерни са горивом, што је током врхунца кризе у октобру 2025. довело до застоја у престоници Бамаку.

Та група је, како појашњава катарска телевизија, успела да наметне економску и енергетску блокаду затварањем главних саобраћајница којима се гориво допрема из суседних земаља, Сенегала и Обале Слоноваче, у ову континенталну државу.

Упркос вишемесечном затишју, становници Бамака су се и у марту суочавали са несташицом дизела, док је гориво приоритетно усмеравано за потребе енергетског сектора.

Малијем управља војна власт предвођена Асимијем Гоитом, који је први пут преузео власт у пучу августа 2020. током таласа масовних антивладиних протеста у Бамаку изазваних напредовањем наоружаних група са севера.

Гоита је у мају 2021. извео још један државни удар, сменио цивилног председника и поставио себе за лидера земље.

Војне власти су првобитно обећале повратак на цивилну власт до марта 2024. године, али то обећање није испуњено.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО:

РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника

Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника

Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.

28. 04. 2026. у 20:51

Коментари (0)

Пошли на уранак - завршили у општини: Како је изгледало Чолино венчање 1. маја? Сви мислили да је скривена  камера