ЕВРОПА НА УДАРУ СНАЖНОГ НЕВРЕМЕНА: Прете разорне падавине, поплаве и бујице
И ДОК широм Европе доминира поље високог притиска, уз стабилно и суво време, снажни циклони премештају се Атлантиком и југом Медитерана.
Фото: Принтскрин/zoom/Earth/sat24
У овом часу нови циклонални вртлог формирао се тик уз европско копно, својим центром између Португалије и Азорских острва. На овом делу Атлантика доноси ураганске ветрове од 140 км/х, обилне падавине и таласе висине и до 15 метара, а олујни систем доноси олујне ветрове и обилне падавине и Азорским острвима и Мадери.
На снажном удару циклона наћи ће се и Канарска острва.
Ова острва налазиће се у јужном делу циклона, па ће преовладавати олујни југозападни ветрови, уз снажне олује са грмљавином.
Пашче и више од 100 литара кише по квадратном метру, на Тенерифима и преко 200, локално у планинама и до 500 литара, што би могло да услови катастрофалне поплаве и бујице.
Иначе, реч је о острвима са полупустињском климом где годишње у просеку падне од 100 до 300, на планимама до 500 литара, тако да би циклон могао донети падавине колико у просеку падне за годину дана.
Фото: Принтскрин/zoom/Earth/sat24
Осим падавина, огромна опасност очекује се и од олујног ветра и веома високих таласа.
Циклон ће се данинама налазити над овим делом Атлантика, а донеће олујни талас падавина и јаке ветрове и Пиринејском полуострву, али и Мароку и северном делу Алжира, појаснио је Ђорђе Ђурић у својој прогнози.
С обзиром на то да ће Канарска острва наредних дана бити на удару олује налик урагану, опрезност се саветује и нашим туристима који све чешће бораве у тим пределима и да се понашају у складу са државним најавама и упозорењима.
У претходна два дана снажан циклон погодио је јужни део Медитерана. Реч је о МЕДИКАНУ, односно медитеранском урагану, веома реткој појави, али не и неуобичајеној. Он је захватио претходно југ Италије и Сицилију, а директно се обрушио на северну обалу Либије.
Пре тога снажан циклон који се формирао изнад Египта погодио је источни део Медитерана и донео јаке олује, поплаве и бујице и Блиском истоку, а планинама огромни снег.
Утицај циклона са јаким ветровима и падавинама и наредних дана очекује се широм Медитерана.
(Телеграф.рс)
БОНУС ВИДЕО: СНИМЦИ ИЗ ДРОНА: Израелска војска објавила видео удара на иранске системе ПВО
Препоручујемо
СРБИЈА ДАНАС НА УДАРУ ЈАКОГ ВЕТРА: Огласио се РХМЗ, ево каква је ноћ пред нама
18. 03. 2026. у 18:35
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)