У ДАНСКОЈ И НА ГРЕНЛАНДУ НАЈАВЉЕНИ ПРОТЕСТИ: Захтевају поштовање Данског краљевства и права Гренланда на самоопредељење
У ДАНСКОЈ и на Гренланду за данас су најављени протести против планова САД да преузму то арктичко острво.
Foto: Profimedia
Према речима организатора, циљ је да се пошаље "јасна и јединствена порука о поштовању демократије и основних људских права Гренланда".
У Данској су заказане демонстрације у Копенхагену, Орхусу, Олборгу и Оденсеу од 12 до 14 часова.
На Гренланду ће се демонстрације одржати у градовима Нук, Асијат, Какорток и Илулисат у 13 часова по локалном времену (17 сати по средњеевропском времену), преноси дански ТВ канал ДР. Демонстрације организују Уагут - Национална организација Гренланда у Данској, грађанска иницијатива "Руке даље од Калаалит Нуната" (званични назив за Гренланд) и Инуити - Заједничко удружење гренландских локалних удружења у Данској у сарадњи са невладином организацијом "Међународна сарадња" (Меллемфолкелигт Самвирке).
- Захтевамо поштовање Данског краљевства и права Гренланда на самоопредељење. Демонстрације су мирне и имају за циљ да пошаљу јасан сигнал поштовања, суверенитета и једнакости - поручила је Камила Зизинг, председница Удружења Инуита.
Портпаролка организације Уагут, Џули Радемахер, истакла је да су недавни догађаји ставили Гренланд и Дансу под притисак и позвала на јединство.
- Апелујемо на Гренланђане и на Гренланду и у Данској да се уједине - поручила је она. Како наводе организатори, протести су отворени за свакога "ко жели да покаже солидарност и подршку".
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
КИМ ЏОНГ УН НАДГЛЕДА ВЕЖБУ: Погледајте нове самоубилачке беспилотне летелице
ТРАМП ХИТНО ПОЗВАО ПУТИНА: Разговор трајао сат времена
РУСКИ председник Владимир Путин разговарао је телефоном са америчким колегом Доналдом Трампом.
09. 03. 2026. у 20:34
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)