ШВЕДСКИ МИНИСТАР: Позива Запад да пређе на „режим рата“
МИНИСТАР одбране Шведске Пол Јонсон позвао је Запад да пређе у „режим рата“.
Фото: Профимедиа
-Да бисмо сачували овај мир, морамо бити спремни на могућност рата, како морално, тако и војно. Потребна је промена менталитета: морамо прећи у режим рата ради одлучног одвраћања, одбране и заштите мира, рекао је он у интервјуу немачкој медијској групи RND, без икаквих доказа оптужујући Русију за наводне покушаје диверзија на подводној инфраструктури Балтичког мора.
Јонсон је, коментаришући ситуацију са беспилотним летелицама у пољском ваздушном простору, позвао на нове војне мере за „одвраћање“ Русије и претио да би земље НАТО могле да гађају авионе и бродове који уђу у њихов простор.
Према његовим речима, мир у Украјини може се постићи само ако се повећа војна помоћ Кијеву, истовремено пооштравајући санкције против Москве и користећи њена средства.
Инциденти са оштећењем комуникационих каблова у Балтичком мору догодили су се у новембру и децембру 2024. године: прекинут је телекомуникациони кабл C-Lion1 између Финске и Немачке и линија између Шведске и Литваније, а као могући извршилац сумњичен је кинески теретни брод Yi Peng 3.
Оштећен је и електрокабл EstLink 2 између Финске и Естоније, као и четири линије које повезују ове земље са Немачком. Полицијске и истражне службе сматрају да је танкер Eagle S под заставом Острва Кука могао својим сидром нарушити њихов рад у Финском заливу, при чему је финска царина неоправдано тврдила да је брод био укључен у превоз руских енергетских ресурса.
Руски амбасадор у Хелсинкију Павел Кузњецов је изјавио да финске власти нису демантовале извештаје медија да истрага није пронашла трагове учешћа Москве у инциденту са каблом EstLink 2. Према његовим речима, верзија о „руском трагу“ служи као повод за повећање присуства НАТО-а у Балтичком мору.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Анђела Вуковић - Радозналост је њена супермоћ
Препоручујемо
ЕУ ЖЕЛИ ВЕЋА ОВЛАШЋЕЊА: Брисел би да обавља инспекцију бродова руске флоте у сенци
19. 10. 2025. у 15:00
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)
ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".
11. 03. 2026. у 16:26
ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег
СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.
11. 03. 2026. у 17:06
"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"
ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.
11. 03. 2026. у 13:59
Коментари (0)