ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ ЈЕ ДАО САГЛАСНОСТ ЗА ЗАБРАНУ НАЗИВА ВЕГЕТАРИЈАНСКОМ БУРГЕРУ: Забрана коришћења израза са месом а производи биљног порек
„Вегетаријанси бургер“ или „тофу кобасица“, ЕУ је гласао, у циљу ревизије правила и заједничке организације тржишта пољопривредних производа, одбацује коришћења животињских назива за храну биљног порекла. Уводи се амандман којим се забрањује употреба израза који се обично повезују са месом за призводе који га не садрже, с циљем „јачања заштите потрошача“ од потенцијалне забуне.
Foto: Shutterstock
„Одресци, шницле, кобасице, пљескавице, хамбургери, беланца, жуманца“, треба да буду резервисани искључиво за проиводе који садрже месо. Дакле, одбацује се коришћење животињских назива на храни биљног порекла. Тај предлог је прошлог месеца одобрио Одбор за пољопривреду. И то није први покушај, већ се Европски парламент изјашњавао о томе 2020. године, али тада га је одбило Веће у Старзбуру.
Тиме ће бити поједностављена пољопривредна политика, остаје да се схвати од када, јер следе преговори о тексту са владама 27 земаља и њихова сагласност. Ако се стигне до дефинитивне одлуке, она ће ступити на снагу од 2028. године, остаје нам још да сачекамо.
Препоручујемо
"ОНИ ТО ЧЕСТО РАДЕ..." Париз одговара на оптужбе Москве - Неосновано је!
26. 02. 2026. у 16:36
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)