ОТКРИВЕНО: Ево о чему су разговарали Тони Блер и Трамп у Белој кући
ДО сада се знало да су бивши британски премијер и актуелни амерички председник причали о Гази, али какви су планови разматрани на овом састанку?
Фото: Танјуг/АП
Бивши британски премијер Тони Блер разговарао је крајем седмице о ситуацији у Појасу Газе са америчким председником и његовим зетом Џаредом Кушнером, са којим сарађује месецима.
Медији су раније пренели да се током сусрета у Белој кући разматрало како се територија може обновити када се заврши израелско бомбардовање, као и како се њоме може управљати у будућности без Хамаса.
Поред плана за "дан после", разговарали су и како повећати помоћ у храни и шта се може учинити да се ослободе таоци које Хамас још увек држи, наводи "Телеграф".
Сада је откривено да је "сер Тони" такође обавестио Трампа да народ Појаса Газе жели ново руководство и чак сања да постане нови Дубаи.
Сматра се да је бивши британски премијер искористио њихов разговор у Белој кући да покаже да је подршка Хамасу мања међу Палестинцима, објавио је "Тајмс".
Такође је, наводно, изнео свој став да је мировни споразум и даље могућ.
Анкета коју је спровео Блеров институт међу становницима Газе у мају показала је да је су најпријемчивији за модел територије који би опонашао Уједињене Арапске Емирате.
Чак 15 одсто становника Газе рекло је да би више волело модел сличан Турској, док је 14 одсто гласало за Сингапур.
У међувремену, само четири одсто испитаних је рекло да подржава Хамас као једину фигуру на власти, док је 35 одсто рекло да би желело Палестинску управу.
Прелазну међународну коалицију која ради уз локалну администрацију фаворизовало је 27 одсто, док је влада националног јединства која би укључивала и Хамас и Фатах имала подршку 27 одсто испитаних.
И Блер и Кушнер већ месецима, наводно, раде на алтернативи Хамасу.
На састанку су били присутни и кључни званичници Трамповог кабинета, укључујући потпредседника Џеј Ди Венса, државног секретара Марка Рубија и специјалног изасланика Стива Виткофа.
Извор за "Аксиос" каже да су разматрали како би се управљало Газом и како да створе "окружење за инвестиције" како би се енклава која је скоро потпуно разрушена - реконструисала.
Циљ је био да се види да ли се Трампу допадају ове идеје, како би их Виткоф и Рубио онда искористили и реализовали, рекао је извор.
Трамп је раније изнео свој план да од палестинске енклаве која је уништена у израелском бомбардовању и у којој влада глад, направи "ривијеру" Блиског истока из које ће присилно иселити палестинске грађане. Ту идеју подржао је и Блер.
"Аксиос" наводи и да је Трампов коментар на крају састанка био: "решите то", након што се сазнало да је прва дама Турске писала његовој супрузи, Меланији, молећи је за помоћ да се заустави умирање деце од глади у Гази.
(РТ)
Препоручујемо
ТРАМП УКИДА 500 РАДНИХ МЕСТА: На удару Агенција за глобалне медије и ВОА
30. 08. 2025. у 21:02
БРИТАНСКИ МЕДИЈИ: Трамп разматра слање америчких приватних војски у Украјину
30. 08. 2025. у 22:11
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
НЕСТАО ПРЕ 20 ГОДИНА, ПРОНАЂЕН МРТАВ У ШИБЉУ: Тело идентификовано по зубима, МИСТЕРИЈА и даље није решена
Расел Скози, ИТ стручњак из Велса који је нестао 2002. године, пронађен је мртав после више од 20 година у густом шибљу недалеко од Свонсија. Његови посмртни остаци идентификовани су помоћу стоматолошких картона, али...
24. 07. 2026. у 16:35 >> 17:07
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда
НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.
24. 07. 2026. у 16:00
КАМЕРА ОСТАЛА УПАЉЕНА: Побегао од медведа на Тари на дрво, а онда га је угледао одоздо (ВИДЕО)
НА ПЛАНИНИ Тара љубитељи природе су недавно, приликом шетње, срели медведа, објављено је у Фејсбук групи "Љубитељи планине Таре".
26. 07. 2026. у 12:14 >> 13:15
Коментари (0)