НЕМАЧКА УВОДИ ОБАВЕЗАН ВОЈНИ РОК? Немци данас одлучују о повећању броја војника
НЕМАЧКА влада данас би требало да донесе одлуку о реформи војне службе која укључује значајне промене у регрутацији и повећању броја војника Бундесвера.
Фото Shutterstock
Након месеци полемика, влада се спрема да усвоји план који има за циљ да повећа број активних војника Бундесвера са 186.000 на 260.000 до 2030. године, уз додатних 200.000 резервиста, пише немачки Билд.
Према нацрту закона, од 1. јануара 2026. године, сви мушкарци од 18 година биће обавезни да попуне онлајн упитник који ће садржати питања о њиховим интересовањима, физичкој спремности и способностима.
Они који се покажу погодним за службу биће позвани на лекарски преглед, који постаје обавезан од јула 2027. године.
Очекује се да ће реформа да омогући брзо попуњавање Бундесвера, што ће бити значајно посебно у ванредним ситуацијама.
Како би привукли волонтере, Немачка ће понудити знатно боље финансијске услове.
Такође, биће им обезбеђени бесплатан смештај, оброке и превоз, док ће они који потпишу уговор на 12 месеци моћи да добију и до 3.500 евра за возачку дозволу.
Иако су планиране значајне промене, још увек постоји могућност да се у будућности уведе обавезна војна служба.
У нацрту закона се наводи да ће влада моћи да донесе ту одлуку ако добровољна регрутација не испуни циљеве, али за то ће бити потребно одобрење Бундестага.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО-
Препоручујемо
СПРЕМАЈУ СЕ ЗА РАТ! Немачке луке тражиле милијарде за припрему за потенцијални сукоб
26. 08. 2025. у 20:11
ВИШЕ МРТВИХ У ЕКСПЛОЗИЈИ У СКЛАДИШТУ У ХАМБУРГУ: У блокади ауто-пут А1 (ФОТО/ВИДЕО)
25. 08. 2025. у 21:30
СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата
ИЗРАЕЛСКО Министарство туризма саопштило је данас да је припремило план за евакуацију око 42.000 туриста који се тренутно налазе у Израелу, уколико земља буде приморана да затвори свој ваздушни простор због страха од новог сукоба са Ираном.
26. 01. 2026. у 14:07
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"
ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.
25. 01. 2026. у 20:42
Коментари (0)