"НИШТА НЕЋЕ БИТИ КАО ПРЕ..." Фински председник о односима Русије и САД - "Не можемо вратити ток историје уназад"

Марија Стевановић
Марија Стевановић

25. 08. 2025. у 12:23

ОБНОВА односа између Русије и Европе могућа је након решавања сукоба у Украјини, али ти односи више неће бити као раније, изјавио је председник Финске Александар Стуб.

НИШТА НЕЋЕ БИТИ КАО ПРЕ... Фински председник о односима Русије и САД - Не можемо вратити ток историје уназад

Фото: Профимедиа/Илустрација

- Обнова односа између Русије и остатка Европе у неком облику биће могућа тек након постизања праведног и трајног мира у Украјини - рекао је он наступајући на отварању Парламентарне конференције Балтичког мора у Маријехамну, на Аландским острвима.

Фински председник признао је да су односи земаља Балтичког региона с Москвом замрзнути.

- Нови односи ће се знатно разликовати од оних који су постојали пре почетка (Специјалне војне операције у Украјини). Не можемо вратити ток историје уназад - сматра Стуб.

Председник Финске више пута је наводио да постоје изгледи за обнову односа са Русијом након окончања Специјалне војне операције. У априлу 2025. године, на конференцији за новинаре у Лондону, он је истакао да Хелсинки мора да се „морално припреми“ за обнављање веза са Москвом, а такође је тврдио да су европски лидери већ почели да разговарају о могућности успостављања контаката са председником Русије, Владимиром Путином.

Подсетимо, односи две земље погоршали су се последњих година, посебно након приступања Финске НАТО-у што је у Москви оцењено као бесмислени корак са аспекта осигуравања сопствених националних интереса.

Поред тога, финске власти су затвориле границу са Русијом под изговором да Русија наводно шаље на границу оне који траже азил. Москва је то више пута демантовала, указујући на двоструке стандарде Запада.

Амбасадор Русије у Хелсинкију Павле Кузњецов сматра да су односи Русије и Финске уништени и да је политика Хелсинкија довела до катастрофалног пада сарадње на билатералном нивоу.

Према његовим речима, такве „гвоздене завесе“ између Русије и Финске никада није било, чак ни за време Другог светског рата.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО:

"СТАЗЕ КОСМЕТА": Сушиће - Епизода 2


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ, ИДИТЕ КУЋИ! Језива политичка порука са трга у Будимпешти, Мађар већ почео да ради по налогу Брисела (ВИДЕО)

"РУСИ, ИДИТЕ КУЋИ!" Језива политичка порука са трга у Будимпешти, Мађар већ почео да ради по налогу Брисела (ВИДЕО)

ВЕЛИКИ политички заокрет у Мађарској најавио је лидер опозиционе Тисе Петар Мађар, који је после изборне победе поручио да земљу чека обнова пуног учешћа у Европској унији и НАТО, миран пренос власти и озбиљно преуређење државног врха.

13. 04. 2026. у 07:27

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала

САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала

На данашњи дан, 11. априла 2002. године, на улазу у здање Дома Народне Скупштине Србије (тадашње Скупштине СРЈ) у Београду, бивши министар унутрашњих послова Србије Влајко Стојиљковић извршио је самоубиство, непосредно након усвајања Закона о сарадњи са Хашким трибуналом. Преминуо је два дана касније од последица рањавања.

11. 04. 2026. у 21:30 >> 21:39

Коментари (0)

БРИСЕЛ ОДМАХ КРЕНУО СА УЦЕНАМА: Мађару стигло 27 задатака од ЕУ