ФБИ ПРОНАШАО ПОВЕРЉИВА ДОКУМЕНТА: Списи о наводном мешању Русије у изборе чекали на уништење
АМЕРИЧКИ Федерални истражни биро (ФБИ) пронашао је поверљива документа везана за истрагу о наводном мешању Русије у америчке изборе 2016. године, која су била предвиђена за уништење, објавио је Фокс њуз, позивајући се на изворе.
Фото: Профимедиа
Према његовим информацијама, „хиљаде докумената“ су биле складиштене у врећама ради уништења у „тајној просторији“ у седишту ФБИ-ја у главном граду САД.
Међу документима које је пронашао директор ФБИ-ја Кеш Пател је и додатак извештају бившег специјалног саветника САД Џона Дарема, који је 2023. године, након истраге, известио да је ФБИ поступио на нетипичан начин у случају покренуте истраге о наводним везама актуелног америчког председника Доналда Трампа са Русијом.
Овај додатак, према објави, наводно садржи податке који указују на то да су америчке обавештајне службе добиле претходне назнаке из страних извора да ће „ФБИ играти улогу у ширењу наратива о наводним везама Трампа са Русијом“.
Према наводима ТВ канала, ФБИ, у сарадњи са ЦИА, Канцеларијом директора Националне обавештајне службе, Министарством правде САД и Агенцијом за националну безбедност, ради на декласификацији документа.
Након тога, документ ће бити предат Одбору за правосуђе Сената САД, који намерава да га објави.
„Њујорк пост“ је 2. јула објавио извештај Дирекције за анализу ЦИА, у којем је назначено да је извештај о наводном мешању Русије у америчке изборе 2016. године састављен са бројним процедуралним кршењима и да је можда био политички мотивисан. Између осталог, у извештају је назначено да је, на подстицај бившег директора ФБИ-ја Џона Бренана, „Стил досије“ укључен у процену ситуације, коју су објавили амерички медији током предизборне кампање 2016. године. Садржао је свесно лажне тврдње о дослуху између Русије и Трампа, који је тада био кандидат за председника САД. Досије је саставила америчка компанија Fusion GPS, као и бивши британски обавештајни официр Кристофер Стил и његова лондонска фирма. Бренан, игноришући мишљење каријерних обавештајних официра, инсистирао је на укључивању овог досијеа у коначни извештај, а на затвореним састанцима са члановима Конгреса тврдио је супротно.
Америчке обавештајне агенције су 2016. године оптужиле Русију за мешање у амерички изборни процес. Истрагу је водио специјални тужилац САД Роберт Милер. Министарство правде САД је 18. априла 2019. године објавило свој завршни извештај, у којем је специјални тужилац признао да није пронашао никакву дослух између Трампа, који је победио на изборима, и Русије. Трамп је више пута негирао сумње о било каквим непримереним контактима са руским званичницима. Москва је такође назвала наводе о својим покушајима да утиче на америчке изборе неоснованим.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - Хеликоптери Ка-32 и Супер пума у акцији гашења пожара у Каменој гори
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: "Детету бих дао ДЕСЕТКУ"
ГРЕШКЕ из школских свезака понекад умеју да измаме најшире осмехе, што потврђује и ситуација у којој се нашао један малишана из Србије. Све је почело када је његова мама на интернету поделила његове одговоре са контролног задатка из предмета Свет око нас. Један од њих одушевио је кориснике друштвених мрежа.
05. 12. 2025. у 11:27
Коментари (0)