АМЕРИКАНЦИ ОДЛАЗЕ Кубилиус: Европа мора војно да се припреми за то
ЕВРОПА мора да се припреми на смањење присуства Сједињених Америчких Држава на континенту и да повећа издвајања за наоружање, помоћ Украјини и одбрану од Русије, изјавио је данас комесар ЕУ за одбрану Андриус Кубилиус.
Фото Танјуг/АП/Eric Gay
-Није само могуће, већ је готово неизбежно да ћемо у питањима одбране у Европи морати да станемо на сопствене ноге, јер ће се Американци све више повлачити из Европе, рекао је он на Форуму за европску награду Карла Великог, пренео је бриселски портал Политико.
Кубилиус је објаснио да, иако се САД неће повући из НАТО, Вашингтон преусмерава своју пажњу на индо-пацифички регион због све веће војне претње из Кине.
Да би се "избегао емотиван, непријатан развод", рекао је Кубилиус, Европљани морају да се мање жале да су изневерени, а више да врше рационалне припреме за трансатлантску поделу одговорности.
Кубилиус је казао да се, имајући у виду могућност смањења америчког присуства, рат у Украјини и обавештајне извештаје који указују на то да председник Русије Владимир Путин постаје све агресивнији, Европа суочава са "савршеном олујом" која би могла да доведе до дубоке кризе.
Фото Танјуг/АП/Ahn Young-joon
-У случају руске агресије на државу чланицу НАТО-а или ЕУ, суочићемо се са испробаном руском војском, са милионима дронова, истакао је он и додао да сумња да постоји спремност за то.
Према његовим речима, Европа не треба да паничи, већ да се припреми.
-Материјална спремност значи радикално повећање развоја и набавке новог наоружања. Такође, подразумева повећање индустријске производње на европском континенту. За то су нам потребна довољна финансијска средства, казао је Кубилиус.
Он је изјавио да Међународни институт за стратешке студије процењује да би замењивање тренутног америчког доприноса НАТО-у за европске савезнике, могло коштати до билион долара.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо
КОЛИКО КОШТА БИТИ НЕПРИЈАТЕЉ РУСИЈЕ: Европа ће морати да издвоји невероватну суму
17. 05. 2025. у 17:11
НЕРВОЗА У ЕУ ПРЕД САМИТ НАТО: Како прегурати скуп а не изнервирати Трампа?
10. 05. 2025. у 00:46
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ГОРИ АМЕРИЧКИ НОСАЧ АВИОНА: Хитно се огласила Централна команда САД
ДАНАС је на америчком носачу авиона USS Gerald R. Ford (CVN-78) избио пожар, који је у међувремену угашен.
12. 03. 2026. у 16:38
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (0)