НАПЕТОСТ НА ВРХУНЦУ: Европа гура Украјину у рат са Русијом

УКОЛИКО у Европи буде донета одлука о укидању ограничења за Кијев на примену оружја великог домета онда то значи ескалацију, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

НАПЕТОСТ НА ВРХУНЦУ: Европа гура Украјину у рат са Русијом

Фото: Shutterstock/Илустрација

- Ако изјаве немачког канцелара Фридриха Мерца о већем домету ракета које се испоручују Украјини одговарају реалности, онда је то ескалација, озбиљна ескалација - рекао је Песков и поручио да ни Европа ни САД не желе да виде нападе које Украјина покушава да изведе на цивилне објекте у Русији.

- Владимир Путин јасно ставио до знања да ако Кијеб буде нападао руску територију дроновима на то ће добити одговор - истакао је Песков.

Према његовим речима, ситуацију са најавом укидања ограничења има велику тежину.

- Европа није на путу мира, они сањају да се нешто може добити од Русије притиском - рекао је портпарол Кремља.

Тиме што раде ни на који начин не доприносе миру, навео је Песков.

Како је истакао, мировни процес је у веома осетљивом стању и изјаве немачког канцелара су у супротности са мировним напорима.

- Русија ће осигуравати свију безбедност независно од тока мировног процеса и Трампових оцена - истакао је он.

Он је, такође, додао да САД не могу а да не знају за укидање ограничења на домет европског оружја које се испоручује Украјини, јер су резервни делови амерички.

Одлука о укидању ограничења домета за оружје које се испоручује Кијеву донета је још пре неколико месеци, изјавио је канцелар Немачке Фридрих Мерц.

- Колико ми је познато, и то сам поновио јуче, земље које су увеле ограничења у погледу домета већ одавно су одбациле те услове. Зато сам јуче у Берлину описао оно што се догодило пре неколико месеци, а то је да Украјина има право да користи оружје које добија, укључујући и ван својих граница, против војних циљева на територији Русије - изјавио је Мерц на заједничкој конференцији за медије са премијером Финске Петеријем Орпом, а преноси ТВ Феникс.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

РАСПАДА СЕ ПАРТНЕРСТВО СА ПУТИНОМ: Украјина добила кључног савезника у НАТО-у

РАСПАДА СЕ ПАРТНЕРСТВО СА ПУТИНОМ: Украјина добила кључног савезника у НАТО-у

ПРЕ отприлике десет година, рат у Сирији помогао је да се створи неочекивано партнерство на Блиском истоку између Турске и Русије. Међутим, оно се сада распада, тврди Њујорк тајмс. Наиме, Турска снажно помаже Украјини да створи упориште у делу света где је руски председник Владимир Путин раније уживао значајан утицај.

08. 06. 2026. у 09:25

АКО КОРИСТИШ МЕГАФОН, ОНДА ТО НЕМОЈ НАЗИВАТИ ПИСМОМ Песков оштро о Зеленском: Да је заиста желео да га преда Путину, могао је то да учини

"АКО КОРИСТИШ МЕГАФОН, ОНДА ТО НЕМОЈ НАЗИВАТИ ПИСМОМ" Песков оштро о Зеленском: Да је заиста желео да га преда Путину, могао је то да учини

ДА је Владимир Зеленски заиста желео да преда писмо руском председнику Владимиру Путину, могао је то једноставно да учини, без јавног објављивања, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

07. 06. 2026. у 13:37

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (0)

АМЕРИКАНЦИ У ШОКУ: Ево шта је Иран данас одлучио