ДИРЕКТНО СА ГРОБЉА: Американци шаљу Ф-16 Кијеву, биће очерупани за делове (ВИДЕО/ФОТО)
РАСХОДОВАНИ амерички ловци Ф-16 се уклањају са депонија у Сједињеним Америчким Државама и шаљу у Украјину како би се флота авиона овог модела коју су обезбедиле европске земље одржавала у исправном стању, пренео амерички портал "The War Zone" (TWZ), позивајући се на изворе у америчком ратном ваздухопловству.
Фото УСАФ/Staff Sgt. Sarah M. McClanahan
Како наводи амерички портал, ови авиони Ф-16 су повучени из активне употребе у САД и нису исправни за летење, а недостају им кључне компоненте попут мотора или радара и не могу се вратити у оперативну употребу.
Докази да су Ф-16 били на путу ка Украјини појавили су се прошле недеље када су на друштвеним мрежама почеле да круже фотографије које приказују најмање три Ф-16 умотана у фолију, без крила, репа, мотора или радара, како се утоварују у украјински чартер авион Ан-124 у Аризони.
Праћење лета показало је да транспортни авион лети ка Пољској, наводи TWZ.
Јавно доступни подаци о праћењу лета потврдили су да је Ан-124, регистрације УР-82027, слетео у Тусон 25. априла. Након што су демонтирани Ф-16 утоварени, полетео је 26. априла и кренуо ка аеродрому Жешов-Јасионка у југоисточној Пољској, навео је извор.
Амерички портал подсећа да је овај аеродром витално транзитно чвориште за војни материјал који се испоручује са Запада, а који је намењен Украјини.
TWZнапомиње да се САД нису обавезале да ће испоручити своје ловце Ф-16 Украјини, али је раније у априлу командант Америчке европске команде и врховни командант савезничких снага у Европи, Кристофер Каволи, рекао одбору америчког Сената да се додатни Ф-16 припремају за испоруку Украјини.
Партнери су обећали да ће Украјини испоручити око 85 борбених авиона Ф-16, укључујући 24 из Холандије, 19 из Данске и 12 из Норвешке (плус 10 за резервне делове), и 30 из Белгије.
Међутим, неки од ових авиона се не шаљу у Украјину, већ се користе за обуку украјинских пилота у другим земљама, пише TWZ.
САД нису биле заинтересоване за директно снабдевање Украјине летећим ловцима Ф-16, али то се увек може променити у неком тренутку, наводи један од извора портала.
Од прошле јесени, у ваздухопловним базама Пентагона налазило се 342 авиона Ф-16 четири модификације, али многи од њих су неспособни за лет.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо
ОБРАЧУН ЗЕЛЕНСКОГ СА НАЈБЛИЖИМ САРАДНИКОМ: Увео неограничене санкције бившем саветнику
01. 05. 2025. у 18:47
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)