НОВИ СКАНДАЛ У КИЈЕВУ: Како је новац за украјинску војску завршио у Хрватској
УКРАЈИНСКЕ власти ухапсиле су пет особа, међу њима и бившег високог функционера Министарства одбране, под оптужбом да су крали новац намењен за исхрану војске и од њега куповали хотеле у Хрватској и друге некретнине у иностранству.
Фото: Профимедиа/Илустрација
Према саопштењу Бироа за борбу против корупције (НАБУ), осумњичени су манипулисали системом војних набавки и стекли противправну добит од 733 милиона гривњи (преко 16 милиона евра) само између августа и децембра 2022. године.
Тај новац су после преусмерили на куповину неколико хотела у Хрватској и друге некретнине, наводи НАБУ.
По оптужбама украјинских власти, осумњичени бизнисмени су били задужени да испоруче прехрамбене производе оружаним снагама.
Пошто се цена "прехрамбеног комплета" рачунала као просек свих производа из каталога од 409 ставки, они би скупо наплаћивали основне потрепштине, а спуштали цену ретких производа. Тако су цвеклу, купус и кромпир наводно наплаћивали по три пута већој цени од малопродајне.
-Кривично дело је омогућио високи службеник Министарства одбране који "није приметио" аномалије у ценама када је потписивао уговоре, каже се у саопштењу НАБУ.
Проблем је први пут примећен почетком 2023, када су украјински медији прозвали Министарство одбране због куповине јаја по превисоким ценама. То је натерало министарство да промени методе набавке. Према НАБУ, осумњичени су реаговали тако што су спустили цене неких производа али наставили са дотадашњом праксом у принципу.
Украјинске власти још нису подигле оптужнице против пет ухапшених лица, али НАБУ наводи да би могло да им се суди за проневеру и прање новца.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (0)