УПОЗОРЕЊЕ УРСУЛЕ ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Трампове царине имаће катастрофалне последице за милионе људи
ПРЕДСЕДНИЦА Европске комисије Урсула фон дер Лајен оштро је критиковала нове царине које су Сједињене Америчке Државе увеле на глобалну трговину, упозоравајући да ће оне имати "катастрофалне последице" за економију и милионе људи широм света.
FOTO: AP/Tanjug
- Будимо јасни у погледу огромних последица: глобална економија ће претрпети огроман ударац, неизвесност ће да расте, а мере заштите ће додатно да се шире. Последице ће бити страшне за милионе људи широм света - оценила је Фон дер Лајен, након што је амерички председник Доналд Трамп у среду увео узвратне царине од 20 одсто на робу из ЕУ која се увози у САД, преноси ББЦ.
Она је истакла да ће спровођење царина директно погодити потрошаче и предузећа, која ће на крају да сносе додатне трошкове.
- То ће се одмах осетити, посебно код најугроженијих грађана. Сва предузећа, било мала или велика, трпеће последице већ првог дана - нагласила је она.
Фон дер Лајен је, такође, изразила забринутост због широког обухвата царина, које ће озбиљно да угрозе трговинске односе са, како је описала, "најстаријим савезником Европе".
- Трошкови пословања са Сједињеним Америчким Државама драстично ће да порасту. Још горе, у овом хаосу не постоји никакав јасан правац - сви главни трговински партнери су погођени без икаквог реда - истакла је она.
Европска унија, како је најавила, већ припрема контрамере.
- Европа је у завршној фази првог пакета мера као одговор на прве царине на челик, а припремамо и додатне мере ако преговори не буду дали резултате - рекла је Фон дер Лајен
Председница Европске комисије је нагласила европско јединство и одлучност.
- Европа је у овоме заједно: ако нападнете једног од нас, нападате све нас. Наше јединство је наша снага - поручила је она и додала да ће ЕУ стати уз све оне који су директно погођени новим царинама и да ће наставити да се залаже за праведну међународну трговину засновану на правилима.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо
СВЕТСКИ ЛИДЕРИ О НОВИМ ТРАМОВИМ ЦАРИНАМА: Норвешка шокирана, премијери Аустралије и Шведске бесни (ФОТО/ВИДЕО)
03. 04. 2025. у 00:59 >> 01:01
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)