КОМПАНИЈА ЗА ГЕНЕТСКО ТЕСТИРАЊЕ ИДЕ У СТЕЧАЈ: На продају ДНК узорци милиона људи

КОМПАНИЈА за генетско тестирање „23andMe“ - која корисницима омогућава да пошаљу узорак своје пљувачке на детаљну ДНК анализу како би открили своје порекло - поднела је захтев за стечај.

КОМПАНИЈА ЗА ГЕНЕТСКО ТЕСТИРАЊЕ ИДЕ У СТЕЧАЈ: На продају ДНК узорци милиона људи

Фото: Пиксабеј

Наиме, како пише НПР, калифорнијска биотехнолошка компанија објавила је у саопштењу ове недеље да је ушла у федерални стечајни поступак с циљем проналаска купца који би решио њене текуће финансијске проблеме. Суоснивач Ен Војцицки такође је одступила с места извршне директорке и у објави на друштвеној мрежи Икс изразила наду да ће сама да купи компанију. Према саопштењу за јавности, Управни одбор је одбио понуду коју је дала раније овог месеца.

„23andMe“ се годинама суочава с финансијским потешкоћама, борећи се с чињеницом да многи људи који су посетили веб страницу за једнократни ДНК тест нису постали стални купци, наводи НПР. У новембру је компанија отпустила више од 200 радника , односно око 40 одсто свог особља.

Објава о стечају долази мање од две године након што је „23andMe“ претрпео масовну повреду података која је погодила 6,9 милиона корисничких рачуна.

Могућност да компанија, некад вредна шест милијарди долара (5,56 милијарди евра) након што је постала јавна 2021. године, буде продата изазвала је забринутост у вези са тим шта би могло да се догоди саосетљивим информацијама њених више од 15 милиона корисника.

У својој објави о стечају, „23andMe“ је изјавио да ће приватност података њихових купаца бити важно разматрање у било којој продаји. Међутим, федерални закон мало чини да заштити генетске информације дате приватној компанији, рекла су два правна стручњака за приватност података.

"Често, ако нека група има толико личних података, то је можда у болничком окружењу или истраживачком окружењу и може бити регулисано значајнијим заштитним мерама", рекла је Сузан Бернштајн, саветница у непрофитном Центру за електроничку приватност.

-Обим високо осетљивих података „23andMe“ има је јединствен, додала је.

„23andMe“ ће наставити с радом током стечајног поступка, а компанија каже да купци и даље могу да избришу своје податке и да затворе своје рачуне.

Калифорнијски државни тужилац Роб Бонта рекао је у упозорењу потрошачима прошле недеље да би становници требало "да размотре позивање на своја права и да траже од „23andMe“ да избрише њихове податке и уништи све узорке генетског материјала" које компанија поседује.

Сузан Бернштајн је рекла да би сви забринути купци „23andMe“ требало да избришу своје податке, затраже да се њихов узорак пљувачке уништи и опозову све дозволе које су можда дали за коришћење њихових генетских информација у истраживању.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

Како је Каленић пијаца изабрана међу најлепше на свету?