ПЕТА РУНДА САНКЦИЈА ЗА ИРАН: САД жели да смањи извоз нафте на нулу
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе увеле су санкције појединцима повезаним са иранским Министарством обавештајних послова и безбедности, наводи се у саопштењу објављеном на страници америчког Министарства финансија у уторак.
Фото Shutterstock
Овај потез представља пету рунду америчких санкција на продају иранске нафте откако је председник Доналд Трамп у фебруару најавио наставак политике "максималног притиска" на Техеран са циљем да се његов извоз смањи на апсолутну нулу.
Техеран наводи да се нуклеарни програм развија "у мирољубиве сврхе", док западне силе инсистирају на томе да обогаћивање уранијума на нивое који су близу оружја нема логичну цивилну примену, преноси Ал Арабија.
Министарство финансија САД је 13. марта објавило санкције против иранског министра нафте Мохсена Пакнеџада и неколико пловила под заставом Хонг Конга која помаже Ирану да "сакрије" своје испоруке нафте.
Министарство је у саопштењу навело да Пакнеџад "надгледа извоз десетине милијарди долара иранске нафте и додељује милијарде долара нафте иранским оружаним снагама за извоз“.
Додаје се да су уведене санкције и власницима бродова који су испоручивали иранску нафту у Кину или је пребацивали из тамошњег складишта.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ЈЕСТЕ, ШЕСТ ГОДИНА СМО ГЛУМИЛИ ПАР" Рада о вези са Миланом, ставила тачку на спекулаије: "Поповић нас је натерао..."
"МЕНЕ је то тада сметало, нисам се сналазила..."
07. 07. 2026. у 09:36
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (0)