ТАЈНА КЕНЕДИЈЕВОГ УБИСТВА У ХИЉАДАМА ПАПИРА? Да ли ће нова документација открити више детаља о атентату на бившег председника САД

А.Војиновић

19. 03. 2025. у 14:58

НАЈАВА председника САД Доналда Трампа да ће објавити 80.000 нових докумената о убиству бившег шефа Беле куће Џона Ф. Кенедија још једном је пробудила знатижељу код америчке и светске јавности, жељне да сазна шта се заиста догодило кобног 22. новембра 1963. године. Већина становника САД и даље верује да Кенедија није убио бивши маринац Ли Харви Освалд, пуцајући из пушке са шестог спрата Тексашког складишта школских књига, како гласи званична верзија, и већ више од шест деценија чека да открије "праву истину" о једном од најчувенијих атентата на једног светског државника.

ТАЈНА КЕНЕДИЈЕВОГ УБИСТВА У ХИЉАДАМА ПАПИРА? Да ли ће нова документација открити више детаља о атентату на бившег председника САД

Фото: ЕПА

Трамп је током обраћања новинарским екипама у Кенеди центру у Вашингтону поручио да је још током предизборне кампање најавио да ће објавити поверљиве папире о убиству некадашњег председника, нагласивши да је "човек од речи".

- Људи су деценијама чекали на ово. Не верујем да ће материјал од отприлике 80.000 страница бити редигован - поручио је лидер републиканаца.

Нагласио је да је тражио од надлежних да објаве папире у изворном облику, описавши их као интересантне. На питање новинара да ли је видео шта се налази у документима, одговорио је да је чуо нешто о њима, али да не жели да даје резиме такве врсте.

- Ви ћете сами то резимирати. Имаћете пуно да читате - казао је Трамп.

Шеф Беле куће је током прве недеље на функцији потписао извршну наредбу о скидању вела са свих поверљивих информација владе о атентату на Кенедија, али и о убиству бившег савезног тужиоца Роберта Ф. Кенедија и Мартина Лутера Кинга Млађег. А током првог мандата, тачније 2017. године, Трамп је, такође, објавио део докумената, али је тада дао обавештајним агенцијама више времена да процене досијее уз редакције.

Адвокати чешљају папире

МИНИСТАРСТВО правде САД наложило је адвокатима који се баве осетљивим питањима националне безбедности да хитно прегледају записе о убиству Кенедија. Кристофер Робинсон, званичник Одељења за националну безбедност, саопштио је да је свим правницима из Оперативног одељења Обавештајне службе наређено да прегледају по 400 или 500 докумената, наводи се у мејлу у који је "Ројтерс" имао увид. Робинсон је рекао да су агенти ФБИ већ прегледали неке од тих фајлова као део ревизије декласификације прошле недеље.

Амерички Конгрес је 1992. усвојио закон којим се тражи од владе да објави документе о убиству Кенедија у року од 25 година, осим докумената који би могли да "нашкоде националној безбедности", подсећа "Њујорк тајмс". Национална управа за архиве и документе саопштила је да је влада до сада објавила 99 одсто од отприлике 320.000 докумената, прегледаних од 1992.

Међутим, хиљаде папира је остало у потпуности или делимично задржано због националне безбедности и сличних разлога. Тако је јавност упркос објављивању остала ускраћена за нове информације. Историчари оцењују да ни сада неће доћи до већих открића, али ће, ипак, са великом пажњом прочешљати нову документацију.

- Не верујем да ће нове информације драматично преокренути оно што се догодило тог ужасног дана у Даласу. Чак и ако не промене наше разумевање на овако дубок начин, мислим да још увек потенцијално има корисних информација у овим материјалима - рекао је Фредрик Логевал, историчар и Кенедијев биограф.

Атентат на Кенедија је током минулих деценија утицао на развијање бројних теорија завере. Тако се шушкало да је бившег председника убила ЦИА, затим мафија јер је покушао да се обрачуна са организованим криминалом, те да је прсте умешала Москва јер је Освалд боравио у СССР или Куба јер је Кенеди био заинтересован за свргавање комунистичког револуционара Фидела Кастра. Шушкало се и да је за атентат крив ФБИ и тадашњи потпредседник САД Линдон Бејнс Џонсон, који је на дан атентата преузео функцију шефа Беле куће.

Нови министар здравља

ТРАМП је као новог министра здравља у својој новој администрацији поставио Роберта Кенедија Млађег. Он је, иначе, братанац бившег председника САД Џона Ф. Кенедија и сина некадашњег америчког државног тужиоца Роберта Кенедија. Председник САД је током његовог постављења на важну функцију истакао да ће Кенеди имати кључну улогу у осигуравању здравља и сигурности Американаца, да ће се борити против утицаја прехрамбене индустрије и фармацеутских компанија, које оптужује за ширење дезинформација и опасних хемикалија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

ЖЕСТОКО СЕ УВРЕДИЛА: Ђорђе Давид четири месеца није причао са Снежаном Ђуришић - рокер открио детаље