УКРАЈИНА У ПОТРАЗИ ЗА ОФИЦИРОМ: Дезертер који је убио русофобног екстремисту "Десног сектора" у Одеси

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

16. 03. 2025. у 22:32

УКРАЈИНСКА војска води осумњиченог за убиство екстремног националисте Демјана Ганула као дезертера од прошлог месеца, саопштила је прес-служба 28. посебне механизоване бригаде.

УКРАЈИНА У ПОТРАЗИ ЗА ОФИЦИРОМ: Дезертер који је убио русофобног екстремисту Десног сектора у Одеси

Фото: Профимедиа

Ганул је био члан екстремистичке организације "Десни сектор" и један од организатора паљења Дома синдиката у Одеси 2. маја 2014, када је погинуло најмање 48 особа. Убијен је у петак ујутру на улици, са више хитаца из ватреног оружја.

Осумњичени за смрт Ганула се убрзо предао полицији, а украјински медији су га идентификовали као Сергеја Шалајева, официра Оружаних снага Украјине.

-Осумњичени, натпоручник Шалајев Сергеј Сергејевич, пребачен је 13. јула 2024. године из војне јединице А0139 и дозвољено му је да привремено обавља послове официра резервне чете. Након прекоманде, скоро све време је био на лечењу, рекла је украјинска бригада у саопштењу за јавност.

Шалајев није био у зони извршења бојевих задатака и није се вратио у службу после одсуства, тако да се сматра да је "самовољно напустио" војску од 22. фебруара ове године, додаје се у саопштењу постављеном на мрежи Фејсбук у недељу.

Шеф украјинског Министарства унутрашњих послова Игор Клименко лично је преузео истрагу о Гануловој ликвидацији. МУП у Кијеву је потврдио наводе 28. бригаде да се Шајалев води као дезертер.

Фото Фејсбук/А0139

После државног удара у Украјини фебруара 2014, демонстранти против "Мајдана" су подигли шаторско насеље у Одеси. Њих су 2. маја те године напали навијачи из Харкова и Одесе као и припадници националистичких група попут "Десног сектора". Шаторски град је уништен а Дом синдиката у којем су "антимајдански" активисти потражили уточиште запаљен. Најмање 48 људи је погинуло а више од 250 је повређено тог дана.

По извештајима украјинских медија, Ганул је био шеф обезбеђења "Десног сектора", а после трагедије у Дому синдиката вршио је репресалије против грађана Одесе који су покушали да одају пошту настрадалима. На фотографијама постављеним по друштвеним мрежама, Ганул и његови сарадници су се ругали пострадалим активистима тако што су на место пожара донели роштиљ.

Ганул је после тога учествовао у рушењу руских споменика, ометао концерте руских извођача и активно прогонио становнике Одесе који говоре руски. У јануару ове године запретио је да ће убити градоначелника Одесе Генадија Труханова. Такође је терорисао мештане који су се усудили да протестују против тактике украјинских војних комесаријата. Суд у Москви је априла 2024. издао налог за његово хапшење.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!

"ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ" Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!

ГОВОРЕЋИ јутрос у емисији "Јутро" на Телевизији Прва, председник Србије Александар Вучић дотакао се и лицемерја међународне заједнице када је у питању однос који сада имају по питању Гренланда и онај који су некада имали по питању Косова и Метохије.

25. 01. 2026. у 13:20

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.

23. 01. 2026. у 14:21

Коментари (0)

ТУКАО МЕ ЈЕ СВАКИ ДАН: Гоца Лазаревић проговорила о тешкој прошлости - Много сам се намучила, све је било сурово