СИЈАРТО ПОЗВАО РУКОВОДСТВО СИРИЈЕ: Гарантује безбедност хришћанима

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

12. 03. 2025. у 17:56

МЕЂУНАРОДНА заједница мора да изврши притисак на нови сиријски режим како би гарантовао права и безбедност верских заједница, укључујући хришћане, изјавио је данас мађарски министар спољних послова Петер Сијарто.

СИЈАРТО ПОЗВАО РУКОВОДСТВО СИРИЈЕ: Гарантује безбедност хришћанима

Фото принтскрин оружјеонлине

Према његовим речима, безбедност мањинских верских заједница у Сирији "уопште није загарантована".

Говорећи након састанка владе, Сијарто је рекао да су се неки у међународној заједници надали да ће нови сиријски режим "бити бољи од претходног", саопштило је мађарско министарство спољних послова.

-Ми Мађари смо овом питању приступили са опрезом и, нажалост, показало се да су они који су били опрезни били у праву, истакао је Сијарто.

Он је подсетио да је последњих неколико дана било бруталних војних напада на цивиле у Сирији који су се у великом броју случајева претворили у масовна убиства.

Сијарто је рекао да Мађарска најоштрије осуђује масовна убиства које су починиле сиријске снаге безбедности и такозвани побуњеници, као и да очекује да привремене сиријске власти спроведу свеобухватну истрагу о томе шта се догодило и да казне одговорне, пренела је агенција МТИ.

Сијарто је навео да је затражио од високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Каје Калас да питање масовних убистава хришћана у Сирији уврсти у дневни ред Савета за спољне послове следећег понедељка и да се она сагласила са тим предлогом.

У Сирији је од прошлог четвртка у сукобима снага безбедности и снага лојалних бившем председнику Башару ал Асаду, према подацима Сиријске опсерваторије за људска права са седиштем у Лондону, погинуло више од хиљаду људи, већином цивила.

Привремени председник Сирије Ахмед ал Шара изјавио је у понедељак да не може да потврди да ли су снаге сиријског министарства одбране учествовале у убиствима.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

БРУКА: Црногорци славили испадање Србије као да су Хрвати (ВИДЕО)