АМЕРИКАНЦИ НУДЕ БЕЗБЕДНОСТ У ЗАМЕНУ ЗА МИНЕРАЛЕ: У току преговори између САД и Конга

А.Војиновић

11. 03. 2025. у 06:00

САД би могле да постигну споразум са Демократском Републиком Конго (ДРК) о приступу њеним природним ресурсима у замену за америчку безбедносну помоћ.

АМЕРИКАНЦИ НУДЕ БЕЗБЕДНОСТ У ЗАМЕНУ ЗА МИНЕРАЛЕ:  У току преговори између САД и Конга

Foto: Profimedia

Према изворима "Фајненшел тајмса", разговори о минералима између Вашингтона и Киншасе су се недавно интензивирали, иако постоји неколико препрека. Додаје се да су ови преговори у раној фази.

Ситуација у Конгу се недавно поново разбуктала када су милитанти из групе М23 сукобили са властима и заузели неколико кључних градова. Киншаса је више пута оптужила суседну Руанду да подржава побуњенике, која је негирала оптужбе.

Прошлог месеца, портпаролка председника Конга Феликса Чисекедија Тина Салама објавила је на "Иксу" да "Киншаса позива САД, чије компаније набављају стратешке сировине из Руанде, материјале који су опљачкани из ДРК и прокријумчарени у Руанду, док је становништво масакрирано, да их купе директно од правих власника". Руанда је, такође, негирала било какву умешаност у шверц минерала.

Раније је сенатор ДРК Пјер Канда Каламбаји послао писмо америчком државном секретару Марку Рубију у ком је поручио да су "САД у доброј позицији да остваре трајно партнерство са ДРК, нацијом која поседује преко 24 милијарде долара у неискоришћеним резервама критичних минерала".

- Киншаса би очекивала од Вашингтона да појача војну сарадњу, као и напоре за обуку и опремање војске ДРК - истакао је Каламбаји.

Међу ресурсима су кобалт, који је од посебног значаја за сектор ваздухопловства и одбране, као и литијум, тантал и уранијум.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

МЛАДИ СРБИН ЗАПРЕПАСТИО АМЕРИКУ! Биће сензација НБА драфта, шутира боље од свих Срба - и не, није син Пеђе Стојаковића (ВИДЕО)