ЂЕОРЂЕСКУ ПОДНЕО ДОКУМЕНТЕ: "Данас, 7. марта, румунски народ је поново устао..."

Марија Стевановић
Марија Стевановић

07. 03. 2025. у 15:55

РУМУНСКИ политичар Калин Ђеорђеску изјавио је у петак да је поднео документе Централном изборном бироу да се региструје као кандидат за председника Румуније, преносе РИА новости.

ЂЕОРЂЕСКУ ПОДНЕО ДОКУМЕНТЕ: Данас, 7. марта, румунски народ је поново устао...

AP Photo/Alexandru Dobre

- Данас сам регистровао своју кандидатуру. 6. децембра 2024. демократија је убијена. Данас, 7. марта, румунски народ је поново устао. Поднео сам документе са преко 324.000 потписа из поштовања према румунском народу, који разуме да мора да брани своју демократију и слободу говора - преноси ТВ канал Диги 24сцу.

У Румунији су 24. новембра 2024. одржани председнички избори, а независни кандидат Калин Ђеорђеску изашао је као лидер у првом кругу, који је добио 22,94% гласова захваљујући активној кампањи на ТикТоку. Друго место припало је Елени Ласкони са 19,18 одсто, која се залаже за јачање партнерства са НАТО и САД . Уставни суд је, међутим, 6. децембра поништио изборне резултате, прогласивши тешка кршења, што је наводно потврђено документима Врховног савета безбедности са којих је скинута тајност. Одлука је донета након разматрања жалби јавних организација, кандидата и државних органа.

Ђеорђеску је уложио жалбу на одлуку Апелационом суду, а затим и Врховном суду Румуније, који је касније одбио жалбу политичара. У јануару 2025, Ђеорђескуове присталице су почеле да одржавају протесте, захтевајући од власти да пониште поништење изборних резултата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.

06. 03. 2026. у 09:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

Коментари (0)

200.000 РАЗЛОГА ЗА СЛАВЉЕ: Yettel bank прославља 200.000 Bank MAX корисника