ОДБАЧЕН РУСКИ АМАНДМАН: ГСУН је одбила предлог Русије на амерички нацрт резолуције о Украјини
ГЕНЕРАЛНА скупштина Уједињених нација одбацила је данас амандман Русије на амерички нацрт резолуције којим се позива на "отклањање основних узрока" кризе, јављају РИА Новости.
Фото: Принтскрин
Оригинални текст предложеног документа гласио је:
"Генерална скупштина УН...снажно захтева да се сукоб одмах оконча и такође, позива на успостављање трајног мира између Украјине и Руске Федерације''.
Русија је предложила да се иза речи "одмах оконча сукоб" уметну речи "укључујући елиминисање његових основних узрока".
Генерална скупштина УН усвојила је резолуцију САД поводом обележавања треће годишњице рата у Украјини, али уз амандмане које су предложиле европске државе, због чега су САД током гласања 193-чланог тела биле уздржане.
Амандмани унети у резолуцију САД укључивали су додавање формулације "инвазија" Русије на Украјину у пуном обиму и праведан, трајан и свеобухватан мир у складу са оснивачком Повељом УН и реафирмисање подршке УН суверенитету, независности, јединству и територијалном интегритету Украјине, пренео је Ројтерс.
На трећу годишњицу руског напада на Украјину, САД, како је оценио АП, нису успеле да натерају Генералну скупштину УН да одобри њихову верзију резолуцију којом се позива на прекид рата без помињања агресије Москве.
САД су, како још наводи АП, покушале да изврше притисак на Украјинце да повуку своју резолуцију у корист њеног предлога, рекли су амерички званичник и европски дипломата који нису желели да буду именовани.
Они су то одбили, а онда је скупштина додала формулацију америчком предлогу, јасно стављајући до знања да је Русија извршила "инвазију" на свог мањег суседа кршећи Повељу УН.
За измењену америчку резолуцију гласало је 93 држава, осам је било против, а 73 су биле уздржане, при чему је Украјина гласала "за", САД су биле уздржане, а Русија је била "против".
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
РУСКА АРТИЉЕРИЈСКА ГРУПА: Посада Града уништила једно од упоришта АФУ
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
КАНАДА ПОЈАЧАЛА МЕРЕ ПРОТИВ РУСИЈЕ: Ево кога је додала на листу санкција
24. 02. 2025. у 20:34
ЗАХАРОВА ПРОКОМЕНТАРИСАЛА ИЗЈАВУ ДАНСКЕ ПРЕМИЈЕРКЕ: Здравље је опасније од болести?
24. 02. 2025. у 20:45
КО ЈЕ ИЗГУБИО УКРАЈИНУ? Британски магазин открива правог “кривца” за неуспех
24. 02. 2025. у 19:16
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
МИСТЕРИЈА КОЈА ГОДИНАМА ПРОГАЊА СРБИЈУ: Шта је мајка пронашла на месту где је страдао њен син?
ФИЛИП Томовић имао је 17 година када је његов живот трагично прекинут, а случај његове смрти годинама касније остао је један од најпотреснијих догађаја који се повезује са причама о деловању сатанистичких и окултних група у Србији.
09. 07. 2026. у 13:29
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)
ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.
08. 07. 2026. у 17:19
Коментари (0)