ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ЕК предлаже изузеће трошкова за одбрану из буџетских ограничења ЕУ
ЕВРОПСКА комисија ће предложити да се трошкови одбране изузму од ограничења ЕУ на владину потрошњу, рекла је данас председница ЕК Урсула фон дер Лајен.
FOTO: AP/Tanjug
Фон дер Лајен је у говору на Минхенској безбедносној конференцији рекла да ће укидање ограничења на потрошњу на одбрану вршити по истом принципу као и уклањање ограничења задуживања током пандемије ковида-19, преноси Ројтерс.
Она је рекла да ће то омогућити државама чланицама да значајно повећају издатке за одбрану што ће, како је нагласила, бити одрађено на "контролисан и условљен начин".
Правила о дугу и потрошњи ЕУ, ревидирана прошле године, постоје да би се заштитила вредност евра спречавањем прекомерног задуживања државе, а годишње се поставља ограничење нето потрошње за владе како би се осигурало да њихов јавни дуг почне да опада у периоду између четири и осам година.
Овај предлог ЕК долази услед захтева САД да европске чланице НАТО-а више него удвоструче своје војне трошкове како би се припремиле за потенцијални руски напад, уместо да рачунају на помоћ Вашингтона, јер су САД сада више фокусиране на претње из Кине, пише агенција.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ГОРИ АМЕРИЧКИ НОСАЧ АВИОНА: Хитно се огласила Централна команда САД
ДАНАС је на америчком носачу авиона USS Gerald R. Ford (CVN-78) избио пожар, који је у међувремену угашен.
12. 03. 2026. у 16:38
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (0)