ХОЛАНДИЈА ПОКРЕЋЕ ИСТРАГУ: На мети тела за надзор приватности кинеска АИ компанија Дип сик
ХОЛАНДСКО надзорно тело АП, које се бави контролом заштите приватности, саопштио је данас да ће покренути истрагу о начинима прикупљања података кинеске компаније за развој вештачке интелигенције Дип сик (DeepSeek).
Фото Shutterstock
Холански регулатор позвао је кориснике из те земље да буду опрезни са софтвером те компаније, пренео је Ројтерс.
-АП издаје ово упозорење због озбиљне забринутости у вези са политикама приватности компаније Дип сик и начина на који та компанија користи личне податке, рекао је председавајући холандског надзорног тела Алеид Волфсен.
Агенција је додала да се лични подаци европских грађана могу чувати у иностранству само под строгим условима којих Дип сик мора да се придржава.
АП је навео да је у контакту са другим регулаторима у Европској унији, као и да ће размењивати информације и координисати даље кораке.
Саопштење из Холандије уследило је након што је Италија у четвртак блокирала апликацију кинеске компаније због забринутости у вези са заштитом приватности корисиника.
Ирска и Француска су тражиле информације од Дип сика о његовим начинима обраде података.
Дип сик је у понедељак изазвао прави шок у сфери вештачке интелигенције када је објавио отворену верзију свог модела Р1, који се испоставио као јефтина алтернатива америчким ривалима, са перформансама наизглед истоветним или бољим од модела о1 калифорнијске фирме Опен АИ.
Кинеска компанија тврди да је обука њеног модела коштала само 5,6 милиона долара, што је занемарљива сума у односу на стотине милиона долара које у ову сферу улажу америчке корпорације.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо
НАЈВЕЋИ ПАД У ИСТОРИЈИ БЕРЗЕ: Амерички произвођач чипова изгубио 600 милијарди долара
28. 01. 2025. у 00:04
ПОРАТ: Нема гаранција да ће САД сачувати предност у развоју АИ у односу на Кину
21. 01. 2025. у 22:45
ЉУБАВ НА КЛИК: Роботи-девојке као нови тренд међу усамљенима (ВИДЕО)
28. 01. 2025. у 22:20
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)
ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".
11. 03. 2026. у 16:26
ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег
СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.
11. 03. 2026. у 17:06
"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"
ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.
11. 03. 2026. у 13:59
Коментари (0)