БАЈДЕН И ТРАМП ЋУТЕ: Актуелни и нови председник САД не коментаришу гађање далекометним пројектилима
ИАКО су прве далекометне ракете испаљене ка руској територији, шеф Беле куће Џозеф Бајден се и даље званично не оглашава о наводној одлуци да Кијеву да "зелено светло" за циљање мета на непријатељској територији новим наоружањем.
Танјуг
Тај потез није коментарисао ни новоизабрани председник САД Доналд Трамп, који је обећавао да ће завршити рат уколико победи на изборима.
Портпарол Стејт департмента Метју Милер је бранио Бајденову одлуку:
- Бајденова администрација ће сваки дан мандата користити да оствари спољнополитичке циљеве који су у интересу америчког народа. Ако нова администрација жели да заузме другачији став, имају право на то. Када следећи председник преузме дужност, он може сам да доноси одлуке - поручио је Милер.
Аналитичари оцењују да није сигурно да ће Трамп, када ступи на дужност, одмах укинути Бајденову одлуку о ракетама.
- Првог дана могли би да саопште да обустављају ту дозволу док не изврше ревизију политике према Украјини. Али, то би изазвало много критика и могло би да оживи приче о договорима са руским председником Владимиром Путином - сматра виши саветник Центра за стратешке и међународне студије Марк Кенсијан.
Обучено 50.000 војника
У Великој Британији је већ обучено 50.000 украјинских војника у оквиру мултинационалне операције "Интерфлекс", објавило је Министарство одбране те земље. "Косово, Румунија и Естонија су последње земље које су се придружиле овом глобалном напору, уједињујући се за слободу и стабилност", наводи се. Операција "Интерфлекс" је мултинационални програм обуке под вођством Велике Британије намењен војницима Оружаних снага Украјине са мало или нимало војног искуства.
Истовремено, генерални секретар НАТО-а Марк Руте тврди да је најбоље не постављати ограничења на испоруку система наоружања Украјини и додао да је на свакој појединачној држави чланици да донесе одлуку да ли ће дозволити коришћење свог оружја дугог домета на циљеве у Русији. Он је додао да тренутно видимо ескалацију рата, јер је Русија у њега умешала Северну Кореју.
Високи представник ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Ђозеп Борељ поздравио је одлуку САД да одобри Украјини коришћење ракета дугог домета за нападе у Русији и поручио да се нада да ће све државе чланице ЕУ следити одлуку САД. Он је додао да су САД донеле важну одлуку "којој свакако аплаудира", те да су то добре вести за Украјинце.
Препоручујемо
ТРАМП НАЈАВИО: Отворићемо ваздушни простор изнад Венецуеле за комерцијалне летове
29. 01. 2026. у 23:11
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
СПАС У 10 СЕКУНДИ: Како сами себи можете да помогнете у случају срчаног удара
ИНФАРКТ је један од најчешћих узрока изненадне смрти, и то све чешће код младих особа.
29. 01. 2026. у 07:41
Коментари (0)