СЛЕДИ ТОТАЛНИ ПРОКРЕТ У РАТУ: Украјинци и Руси почињу да користе ново моћно оружје

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

16. 11. 2024. у 22:07

УКРАЈИНЦИ и Руси су почели да користе нове типове дронова на бојном пољу.

СЛЕДИ ТОТАЛНИ ПРОКРЕТ У РАТУ: Украјинци и Руси почињу да користе ново моћно оружје

Фото Принтсцреен Икс/@JulianRoepcke

Тако Оружане снаге Украјине тестирају беспилотне летелице које контролише вештачка интелигенција (АИ) и нападају мету коју одреди оператер дуж независно израчунате путање.

Ово је објавио Вол Стрит Џорнал (The Wall Street Journal). Конкретно, Украјина добија дронове из Сједињених Држава, које је у завршној фази напада контролисао уграђени мини-компјутер Skynode који је развио Auterion. Наводи се да ће Кијев добити десетине хиљада микрочипова који ће моћи да контролишу војне беспилотне летелице.

Ново оружје требало би да се масовно појави на бојном пољу почетком следеће године. Украјинске компаније већ тестирају интеграцију оваквих контролних система у дронове и спремају се да производе роботске дронове у индустријском обиму.

Верује се да ће нове беспилотне летелице моћи да савладају руске системе електронског ратовања, јер користе технологију „машинског вида”, која је отпорна на системе за ометање радио сигнала.

Међутим, и Русија је навела и да користи дронове којима управља компјутер. Поред тога, на мрежи се појавило неколико видео снимака који приказују руске беспилотне летелице са експлозивом контролисаним дугим оптичким кабловима, што избегава сметње и обезбеђује јасније видео записе.

Украјинска војска потврђује да су руске трупе почеле све више да користе дронове са оптичким влакнима, које се не могу зауставити електронским ратовањем.

Асошиејтед прес такође пише да су Руси против Украјине почели да користе посебно моћне ракете „Шахед” са термобаричном муницијом, које су способне да пробију дебеле зидове и могу да погоде циљеве унутар утврђених зграда или подземних објеката.

Муниција ове врсте ствара снажан ударни талас који озбиљно погађа људе чак и на знатној удаљености од места експлозије. Термобарични пројектили беспилотних летелица су пуњени металним куглицама, што повећава погођено подручје.

Украјински специјалиста за војну електронику Сергеј Бескрестнов рекао је агенцији да је термобаричну муницију први пут употребила руска војска овог лета. Сада их, према речима стручњака, носи 3 до 5% свих дронова које су руске Оружане снаге лансирале у Украјини.
Истовремено, уз јуришне беспилотне летелице, Руси лансирају лажне дронове како би преоптеретили украјински одбрамбени систем и натерали га да троши скупе ПВО пројектиле.

Раније је „Њујорк тајмс“ писао да су Руси за два месеца онеспособили пет тенкова „Абрамс“ помоћу дронова.

Подсетимо, према речима украјинског стручњака за беспилотна возила, до лета следеће године контролисани роботи ће моћи да униште сваког непријатељског војника.

ctrana.news

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

СВЕТ ЈЕ ЗАПАЊЕН! Нико не може да верује шта је Рус урадио у Србији! (ВИДЕО)