(МАПА) РУСИ ИЗНЕНАДА И ЖЕСТОКО УДАРИЛИ НА КУПЈАНСК: "Последњих месеци овај део фронта је у хаосу"
ТОКОМ борби на фронту Украјинци очекују да ће Руси нападати често, али у мањим групама, што је њихова стандардна тактика од почетка рата. Међутим, нису очекивали да ће Руси ту тактику применити у Купјанску.
Фото: Икс Принтскрин
Град се налази на 160 километара од оба жаришта у рату: Курска на западу Русије и подручја око утврђеног Покровска у Доњецку, на истоку Украјине.
Управо зато је украјинска 114. бригада територијалне одбране била веома изненађена када су се руска возила појавила на северу Купјанска. Прешли су неколико километара од својих положаја како би тамо стигли.
Украјинци су дроновима неутралисали напад, али је то слаба утеха за затечене браниоце Купјанска.
Украјински Центар за одбрамбене стратегије тврди да су се Руси ушуњали у град одевени у украјинске униформе, али један украјински војник није задовољан таквим објашњењем.
Промена у односу снага
- Не постоје једноставни одговори на компликована питања - написао је војник Јуриј Горски.
Он је осетио промене у односима снага око Купјанска.
- Још у јуну и јулу украјинске снаге су се нормално решавале Руса - додао је.
Руси би нападали у групицама од десетак војника, најчешће пешице, и Украјинци би их без потешкоћа одбацили.
Ситуација се променила почетком јесени.
- Последњих месеци овај део је у хаосу. Без јасне линије, уз нестабилан фронт, руска војска је полако нагризла задњи део наших положаја - пише Горски.
Украјинске снаге су исцрпљене и растргнуте по фронту дугом 1300 километара, али то није једини разлог за промену односа снага у корист Руса. Руска пешадија више не седи у својим рововима, чекајући да се на њих сруше украјински дронови.
Нова мотивација
Руски одреди северно од Купјанска увек су имали довољно људи, чак и ако су ти људи били недисциплиновани и деморалисани. У последње време "нашли су нову мотивацију".
Извор те мотивације требало би да буде очигледан. Очекујући да ће нови амерички председник Доналд Тамп притиснути Украјину и натерати је да пристане на прекид ватре, којим би Русији припала сва украјинска територија коју тренутно држи, руски председник Владимир Путин је својим трупама наредио да нападну пуном снагом и заузму што више територија могу, што брже могу, пре Трампове инаугурације у јануару.
Руси "изнад свега дају приоритет политичким циљевима", пише аналитичар у Блацк Бирд Гроупу Емил Кастехелми.
Како каже, то значи агресивне офанзиве.
Центар за одбрамбене стратегије предвиђа да ће Кремљ ојачати снаге у Курску и око Покровска, а за то ће жртвовати Купјанск.
Управо зато је "нејасан циљ велике офанзиве непријатеља" у том граду, кажу.
Ништа од тога не мења чињеницу да су Руси последњих дана почели да упадају у Купјанск и да их Украјинци нису пре тога приметили. Шта ће се догодити на ширем плану - још се не зна.
(Форбс)
Препоручујемо
ЗЕЛЕНСКИ ХОЋЕ ДА ДИКТИРА УСЛОВЕ: Преговори са Русијом могући, али само на један начин
16. 11. 2024. у 10:11
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још
ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.
13. 12. 2025. у 15:33
Коментари (0)