ЈАПАНСКИ МИНИСТАР ПОСЕТИО УКРАЈИНУ: Као повод наводе обострану забринутост због севернокорејских трупа
ЈАПАНСКИ министар спољних послова Такеши Иваја допутовао је у суботу у Кијев како би разговарао о продубљивању војног савеза Северне Кореје са Русијом, укључујући распоређивање хиљада војника за подршку рату Москве у Украјини.
Фото Shutterstock
Министар спољних послова Такеши Иваја састаће се са својим украјинским колегом Андријем Сибихом како би потврдио ''снажну подршку'' Јапана Украјини против руске инвазије и разговарао о даљим санкцијама Москви, саопштило је јапанско министарство спољних послова.
Високо на дневном реду била је "озбиљна забринутост" Токија због растуће војне сарадње између Северне Кореје и Русије, саопштило је министарство.
Према проценама америчких, јужнокорејских и украјинских обавештајних служби, до 12.000 севернокорејских војника послато је у Русију као део великог одбрамбеног споразума између ових земаља.
Прошле недеље, украјински званичници су изјавили да су Украјина и севернокорејске трупе учествовале у борбама мањег обима, док је украјинска војска гађала севернокорејске војнике у руском пограничном региону Курск, где је Украјина изненадно гурала 6. августа.
Споразум захтева од обе земље да искористе сва расположива средства за пружање хитне војне помоћи ако било која од њих буде нападнута.
Ивајина посета уследила је након што су руски дронови преко ноћи напали престоницу Украјине, оштетивши стамбене зграде и инфраструктуру у кијевском округу Оболон.
Украјинска противваздушна одбрана неутралисала је до десетак дронова, рекао је шеф кијевске војне администрације Сергеј Попко.
Русија је у суботу у раним јутарњим сатима напала Украјину са 83 дрона Шахед, према саопштењу украјинске ваздухопловне снаге.
Од тога, 55 је оборено, док је још 30 скренуло са курса или се изгубило након електронског ометања.
(АБЦ)
Препоручујемо
ПОТВРЂЕНО ИЗ МОСКВЕ: Ослобођени руски држављани које су САД заробиле на танкеру
09. 01. 2026. у 11:11
ТРАМП ЖЕЛИ ГРЕНДЛАНД: Ево како САД добијају острво у четири једноставна корака
09. 01. 2026. у 10:37
ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио
ПРЕМИЈЕР Мађарске Виктор Орбан објавио је на друштвеној мрежи Икс писмо које је добио од Доналда Трампа, у којем председник Сједињених Америчких Држава истиче да су односи САД и Мађарске јачи него икада и да се заснивају на заједничким вредностима.
09. 01. 2026. у 10:22
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице
БЛИЗАК пријатељ и сарадник Чедомира Јовановића, Александар Кос, последњих месеци нашао се у жижи интересовања јавности. О његовом професионалном ангажману, али и приватном животу, у последње време све се чешће спекулише, док је јавности и даље мало познато чиме се заправо бави и какав је његов пут био до позиције на којој се данас налази.
09. 01. 2026. у 08:42
Коментари (0)