ОН ЈЕ ФАВОРИТ ЗА НОВОГ НЕМАЧКОГ КАНЦЕЛАРА: Најновије анкете - Шолцу се не пише добро
НЕМАЧКИ министар одбране Борис Писторијус у последњој анкети надмашио је не само актуелног председника владе Олафа Шолца, већ и лидера опозиције Фридриха Мерца по подршци за место канцелара, показало је истраживање које је спровео Институт за истраживање јавног мњења Форса, пише Билд.
Фото: Епа
Како се наводи, 39 одсто испитаника би волело да Писторијус буде канцелар, а лидера опозиционе Хришћанско-демократске уније Мерца подржало је 25 одсто њих, преноси Билд.
Међу присталицама Социјалдемократске партије Немачке, 58 одсто испитаника желело би да актуелног министра одбране види као кандидата за канцелара, док 30 одсто подржава Шолца.
Само 13 одсто свих бирача са правом гласа сматра да би Шолц требало да буде и кандидат своје странке за канцелара на предстојећим изборима.
Анкета је такође показала да, иако министар одбране може да постигне поене у политички конзервативном табору, Мерц нема шансе на левом спектру: само два одсто присталица СПД-а и Зелених би изабрало Мерца у потенцијалном обрачуну са Писторијусом.
Немачки канцелар Олаф Шолц 6. новембра разрешио је министра финансија Кристијана Линднера, лидера Слободне демократске партије, која је део владине коалиције због спора око економске и финансијске политике у владајућој коалицији.
Немачки председник Франк-Валтер Штајнмајер рекао је да распад владајуће коалиције "није крај света" и изразио спремност да распусти Бундестаг како би се отворио пут ванредним парламентарним изборима у Немачкој.
Немачки јавни сервис АРД објавио је да ће превремени савезни избори за Бундестаг вероватно бити одржани 23. фебруара 2025. године.
Препоручујемо
"ТО ЈЕ НЕПОВРАТНО ОКОНЧАНО": Стигла реакција на планове САД и Јужне Кореје
14. 06. 2026. у 09:07
СТАВ РУСИЈЕ ПО ПИТАЊУ КУБЕ ЈАСАН: "Чинимо све што можемо и наставићемо то да радимо"
14. 06. 2026. у 08:55
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
САРАЈЕВСКИ МЕДИЈИ БРУЈЕ - ВУЧИЋ НАС ЈЕ СПАСИО У ЗАДЊИ ЧАС: Омогућио нам да гледамо Светско првенство, док Конаковић "бљује ватру"
САРАЈЕВСКИ Дневни аваз објавио је текст у којем су признали да је председник Србије Александар Вучић, преко сагласности за подршку Телекома Србија, практично омогућио да грађани Босне и Херцеговине гледају утакмицу своје репрезентације против Канаде на Светском првенству.
12. 06. 2026. у 17:33
ШЕФ НЕМАЧКЕ ВОЈСКЕ ИЗДАО ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ: Ево када ће нас Русија напасти, морамо бити спремни за борбу
НЕМАЧКА мора да се припреми за руски напад до 2029. године, или чак и раније, изјавио је шеф немачке војске за Политико.
11. 06. 2026. у 16:23
МАЦА НАПУСТИО ПОРОДИЧНИ ДОМ: "Не могу више! Рекао сам да је волим и изашао из стана"
ДРАГАН Маринковић Маца је недавно говорио о тешким животним тренуцима током рата у Сарајеву када је требало да напусти породични дом.
12. 06. 2026. у 13:09
Коментари (0)