УЗАВРЕЛА АТМОСФЕРА ИЗМЕЂУ ИНДИЈЕ И ПАКИСТАНА: Кашмир поново у центру пажње, тражи се враћање аутономије
ПАРЛАМЕНТ индијског административног региона Џаму и Кашмир усвојио је данас резолуцију којом се од владе у Њу Делхију тражи враћање делимичне аутономије том спорном региону коју је укинула администрација премијера Индије Нарендре Модија 2019. године.
Фото: Танјуг/АП
Парламент је већином гласова усвојио необавезујућу резолуцију у којој се Влада Индије позива да покрене дијалог са изабраним представницима региона за враћање посебног статуса, пренео је АП.
Чланови Модијеве партије у парламенту региона Џаму и Кашмир, њих 29 у скупштини од 90 места, одбацили су резолуцију.
Партија Националне конференције, која је спонзорисала резолуцију, дошла је на власт у региону прошлог месеца. Територија Џаму и Кашмир је под директном контролом владе у Њу Делхију са индијским парламентом као главним законодавцем.
Индија и Пакистан управљају деловима Кашмира, а обе земље полажу право на целу територију. Две земље су водиле два рата због територије откако су стекле независност од британске колонијалне власти 1947. године.
Милитанти у делу Кашмира који контролише Индија боре се против владавине Њу Делхија од 1989. године. Многи муслимани у Кашмиру подржавају циљ побуњеника да уједине територију, било под влашћу Пакистана или као независна држава.
Индија тврди да милитанте у Кашмиру спонзорише Пакистан, а Исламабад негира оптужбе.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
УБИЈАЈУ ЉУДЕ ГОРЕ ОД РАТА: Медведи и леопарди не бирају кога ће напасти
Препоручујемо
ОВО ЈЕ НАЈЗАГАЂЕНИЈИ ГРАД НА СВЕТУ: Дан након прославе фестивала избио на прво место
01. 11. 2024. у 09:05
БЕЛОРУСКИ МИНИСТАР УПЕРИО ПРСТ У КИЈЕВ: Решење сукоба у Украјини у рукама Зеленског
07. 12. 2025. у 22:21
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)