САРА ПОСТАЛА ПРВА ТРАНСРОДНА ОСОБА У КОНГРЕСУ: "Не желим да будем позната ни по једном аспекту свог идентитета" (ФОТО)
ДРЖАВНА сенаторка Сара Мекбрајд биће следећа представница Делавера у Конгресу. Она је тиме постала прва отворено трансродна особа изабрана у Представнички дом САД.
Фото: Профимедиа
Мекбрајдова, демократа и актуелна државна сенаторка, победила је републиканца Џона Велена на општим изборима у уторак, пише Јаху.
- Хвала, Делавере! Због ваших гласова и ваших вредности, поносна сам што ћу бити ваш следећи члан Конгреса - написала је Мекбрајдова на платформи Икс након што је трка била завршена.
Она је рекла да њена победа такође шаље политичку поруку, наглашавајући своје циљеве у Конгресу: да здравствена заштита и јефтини станови буду доступни свима, штитећи репродуктивну слободу и гарантујући плаћено одсуство.
- Знамо да поделе и гадости које пречесто видимо у нашој националној политици не смеју бити и не морају бити наша нова нормалност - рекла је она.
Она ће преузети место у Конгресу које је напустила њена страначка колегиница Лиза Блант Рочестер, која ће постати сенаторка.
Ко је Сара Мекбрајд?
Победа је још један корак у метеорском политичком успону за 34-годишњакињу родом из Вилмингтона. Привукла је националну пажњу када је постала прва отворено трансродна особа која је говорила на Демократској националној конвенцији 2016. године.
Недавно је радила као национални секретар за штампу у кампањи за људска права, највећој групи за заступање LGBTQ грађанских права у земљи. За бившег гувернера Делавера Џека Маркела каже да је њен политички ментор.
Мекбрајдова је изабрана у Сенат Делавера 2020. године, што је чини највишим изабраним транс-функционером у земљи. Током кампање, она је пред гласачима представила своје успешно заговарање закона о породичним и здравственим одсуствима широм државе у државној кући.
На политичком форуму на Универзитету Делавер прошлог месеца упитана је да ли је њен идентитет утицао на њену кампању или политику.
- Не желим да будем позната ни по једном аспекту свог идентитета. Трудим се да будем члан Конгреса Делавера фокусиран на сва важна питања - рекла је.
Она је нагласила да ће у Конгресу наставити да даје приоритет подизању минималне зараде, обезбеђивању плаћеног породичног медицинског одсуства и обезбеђивању безбедности када је реч о наоружању.
(Телеграф)
Препоручујемо
СЛАВЉЕ И У ДОМУ НЕНСИ ПЕЛОСИ: Бивша председница Представничког дома реизабрана у Конгрес
06. 11. 2024. у 07:30
ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити
ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића, у којој упозорава да Европска унија мора да се суочи са чињеницом да се Сједињене Америчке Државе никада неће вратити старом моделу односа са Европом, објављена је као ударна вест на насловној страни светског издања руског портала Спутњик, као и на руској агенцији РИА Новости.
27. 01. 2026. у 07:44
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)
КАТАСТРОФАЛНО невреме које је погодило југ Италије изазвало је незапамћену штету, а најкритичније је на Сицилији, где се у граду Нишемију урушио чак четири километра дуг део литице. Због клизишта је више од хиљаду људи хитно евакуисано, јер је клизиште буквално однело земљу испод кућа.
27. 01. 2026. у 11:26
Коментари (0)